Inauguracyjny start Ariane 6. Jest konkretny termin!
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że pierwszy start rakiety Ariane 6 spodziewany jest w pierwszej połowie lipca. Dokładna data zostanie ujawniona na początku czerwca.
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła 21 maja, że wspólny zespół pracujący nad Ariane 6, w skład którego wchodzi ESA, główny wykonawca ArianeGroup, dostawca usług startowych Arianespace i francuska agencja kosmiczna CNES, spodziewają się, że inauguracyjny start Ariane 6 odbędzie się w ciągu pierwszych dwóch tygodni lipca. Start ma nastąpić z kosmodromu w Gujanie Francuskiej.
Jak zwracają uwagę specjaliści wcześniej ESA podała widełki ewentualnego startu, gdzieś pomiędzy połową czerwca a końcem lipca. Według urzędników z ESA konkretna, choć wstępna data startu zostanie ogłoszona podczas pokazu lotniczego ILA w Berlinie, zaplanowanego na 5–9 czerwca.
W najnowszej aktualizacji ESA poinformowała, że zakończyła tzw. przegląd kwalifikacji. Pracownicy rozpoczęli także układanie samej rakiety, podłączając jej dwa stałe dopalacze rakietowe do stopnia podstawowego. Górny stopień i ładunki zostaną zamontowane w czerwcu przed próbą tankowania i odliczaniem ćwiczeń, zwanym próbą generalną na mokro, zaplanowaną na 18 czerwca – czytamy na portalu.
Dyrektorzy dwóch głównych dostawców dla Ariane 6 również stwierdzili, że ich zdaniem start odbędzie się zgodnie z harmonogramem.
Warto zauważyć, że udany lot długo opóźnionej rakiety Ariane 6 pomógłby złagodzić „kryzys rakietowy”, który zmusił ESA i Komisję Europejską do zakupu kilku startów Falcona 9 od SpaceX. Obejmuje to zaplanowany na 28 maja start EarthCARE, wspólnej misji badawczej o Ziemi prowadzonej przez ESA i japońską agencję kosmiczną JAXA, na pokładzie Falcona 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.
Szef ESA próbował ostatnio złagodzić oczekiwania entruzjastów rakiet Ariane mówiąc, że statystycznie istnieje 47-procentowe prawdopodobieństwo, że pierwszy lot nie powiedzie się lub nie odbędzie się dokładnie zgodnie z planem.
Na pokładzie dziewiczego lotu Ariane 6 zostanie wyniesionych łącznie 18 ładunków. W tym są m.in. małe satelity czy eksperymenty. Pierwsza separacja ładunku nastąpi po godzinie i sześciu minutach lotu. Druga i trzecia separacja nastąpi trzy i dziewięć sekund po pierwszej. Zakłada się, że misja zakończy się niecałe trzy godziny po starcie, a górny stopień rakiety ponownie wejdzie w atmosferę, aby spłonąć.
Źródło: spacenews.com/europeanspaceflight.com
Czytaj też: SpaceX wystrzelił satelity szpiegowskie nowej generacji
Grafika tytułowa: Julia Casado / Pixabay