Wywiad pogodowy? Firma Tomorrow.io wyśle specjalne satelity

Tomorrow.io otrzymała kontrakt od Departamentem Obrony USA na wystrzelenie dwóch satelitów wyposażonych w sondy mikrofalowe do celów wojskowego prognozowania pogody.

Firma Tomorrow.io to z siedzibą w Bostonie w USA, zajmuje się wywiadem pogodowym. Podpisany z Departamentem Obrony kontrakt ma wartość 10,2 miliona dolarów i dotyczy produkcji i rozmieszczenia dwóch satelitów wyposażonych w sondy mikrofalowe do celów wojskowego prognozowania pogody.

Już w ubiegłym roku firma Tomorrow.io została wybrana do otrzymania finansowania w ramach programu Accelerate the Procurement and Fielding of Innovative Technologies ( APFIT ), inicjatywy Pentagonu finansowanej przez Kongres w celu inwestowania w małe firmy i start-upy posiadające obiecujące technologie.

W ramach rocznego kontraktu Tomorrow.io ma dostarczyć dwie sondy do maja 2025 r. Instrumenty te będą mierzyć temperaturę i wilgotność atmosfery, a następnie wprowadzać dane do modeli prognoz pogody wykorzystywanych przez Oddział Systemów Pogodowych Sił Powietrznych – czytamy na portalu.

Projekt jest nadzorowany przez Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych w bazie Sił Powietrznych Hanscom w Massachusetts. Centrum oceni możliwości satelitów Tomorrow.io, w tym częstotliwość ponownych wizyt i ogólną wydajność konstelacji.

Komercyjne satelity pogodowe

Tomorrow.io jest znane z hiperlokalnego prognozowania pogody w czasie rzeczywistym, opartego na unikalnej kombinacji źródeł danych. Firma twierdzi, że jako pierwsza rozmieściła komercyjnie zbudowane satelity radarów pogodowych – technologię tradycyjnie zdominowaną przez rządowe organizacje kosmiczne, w tym NASA, japońską agencję kosmiczną JAXA i Europejską Agencję Kosmiczną – czytamy także.

Po pomyślnym wystrzeleniu pierwszych dwóch satelitów radarowych w 2023 r. spółka Tomorrow.io planuje wystrzelić konstelację 28 dodatkowych satelitów, w tym niektóre wyposażone w sondy mikrofalowe, właśnie takie jak te finansowane w ramach programu APFIT. Według komunikatu prasowego firmy z 2023 r. pierwsze wystrzelenia w kosmos mają się rozpocząć w 2024 r.

Jak podaje portal w ciągu ostatnich kilku lat Tomorrow.io zabezpieczyła kontrakty o wartości około 20 milionów dolarów od Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i Jednostki Innowacji Obronnych Pentagonu na wsparcie rozwoju komercyjnych kosmicznych czujników pogodowych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Thales Alenia Space dostarcza moduł ładunkowy, który trafi na ISS

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay