Europejska stacja ładowania na Księżycu? Zasilanie bazy prosto ze Słońca!
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zaproszenie do opracowania technologii bardzo dużych paneli słonecznych, które mają być wykorzystane na pokładzie należącego do tej agencji systemu Europejskiej Stacji Ładowania Księżyca (ECSM).
W 2021 r. narzędzie Concurrent Design Facility (CDF) ESA zakończyło wstępne badanie koncepcji ECSM. CDF to multidyscyplinarny zespół w agencji, który pracuje nad przyspieszeniem projektowania przyszłych misji kosmicznych.
ESA przewiduje, że ECSM będzie zapewniać energię w strategicznym miejscu na powierzchni Księżyca, zarówno w księżycowy dzień, jak i w nocy, na potrzeby misji własnych agencji i jej partnerów międzynarodowych. Agencja zbadała także system jako podstawę sieci energetycznej na Księżycu, która będzie niezbędna dla rozwoju gospodarki księżycowej – czytamy na portalu.
ECSM zostanie wystrzelony jako ładunek Argonaut. Argonaut to duży, wielofunkcyjny lądownik księżycowy opracowywany przez ESA. Lądownik miałby zostać wystrzelony na pokładzie statku Ariane 6. Rozwój Argonauta został zatwierdzony na posiedzeniu rady ministerialnej ESA pod koniec 2022 roku. Agencja podała wówczas, że przewiduje wystrzelenie pięciu misji Argonaut w następnej dekadzie. Według agencji misje te rozpoczną się „od lat 30. XXI wieku”.
W następstwie wstępnego badania ECSM agencja przyznała przedsiębiorstwom Thales Alenia Space Italia i Space Applications Services z siedzibą w Brukseli kontrakty na dwa badania przedfazowe A, które ukończono w latach 2022–2023.
Publikacja projektu Very Large Solar Array (VLSA) pod koniec kwietnia stanowi najnowszy rozwój inicjatywy ECSM. Projekt wymaga krytycznego przeglądu technologii, która umożliwiłaby budowę i rozmieszczenie na Księżycu paneli słonecznych o szerokości powyżej 10 metrów i zdolnych wytworzyć moc ponad 60 kW.
Oprócz wykorzystania na Księżycu wezwanie wymaga sprawdzenia systemu pod kątem użycia na powierzchni Marsa.
Źródło: Europeanspaceflight.com
Czytaj też: Eksploracja Marsa i komercyjne misje. NASA przekazuje środki na badania!
Grafika tytułowa: American Public Power Association / Unsplash