Zwalnia się miejsce startowe dla firm kosmicznych w Gujanie Francuskiej
Francuska agencja kosmiczna CNES opublikowała zaproszenie skierowane do wszystkich instytucji i firm kosmicznych mające na celu przydzielenie miejsca startu po rakietach Sojuz w Gujanie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po inwazji Rosji na Ukrainę podjęła decyzję o zerwaniu wszelkich powiązań z agresorem. Decyzja ta obejmowała zaprzestanie wszystkich startów Sojuza z europejskiego obiektu startowego w Gujanie Francuskiej. Może niewiele osób już pamięta, ale w latach 2011–2022 starty Sojuza odbywały się z miejsca położonego około 10 kilometrów na północ od nowego miejsca startu Ariane 6.
Po zaprzestaniu wystrzeliwania Sojuza uzgodniono, że ESA przeniesie własność tego miejsca z powrotem na CNES, pod warunkiem, że będą na nim znajdować się dwa nowe systemy startowe. Pierwszy z nich zostanie wybrany przez CNES w ramach niedawno opublikowanego zaproszenia. Drugi zostanie wybrany przez ESA w ramach wyzwania agencji dotyczącego wyrzutni, które zostało publicznie ogłoszone pod koniec 2023 roku.
Zgodnie z zaproszeniem CNES od potencjalnych pojazdów-kandydatów będzie wymagana zdolność do wynoszenia ładunków o masie co najmniej 1,5 tony na niską orbitę okołoziemską. Dodatkowo dziewiczy lot z miejsca startu będzie musiał zostać ukończony nie później niż w 2027 r. To drastycznie ograniczy liczbę potencjalnych oferentów – czytamy na portalu.
Faworyt już jest?
Jak wsakzują media, najbardziej prawdopodobnym potencjalnym oferentem jest MaiaSpace. Obecnie firma planuje dziewiczy lot swojej rakiety Maia na rok 2025, która po wystrzeleniu w konfiguracji jednorazowej ma dostarczyć na niską orbitę okołoziemską ładunek o wadze 1500 kilogramów. Ale jest jeszcze firma Avio, która również pracuje nad nowym systemem nośnym spoza gamy rakiet Vega, który może spełnić określone wymagania. Według portalu oczekuje się, że firma wystrzeli prototyp rakiety do 2026 r. Kolejnym potencjalnym kandydatem jest RFA, która planuje debiutu swojej rakiety RFA ONE pod koniec tego roku.
Źródło: europeanspaceflight.com
Czytaj też: Siły Kosmiczne USA budują kosmiczną konstelację za 8 mld dolarów
Grafika tytułowa: Julia Casado / Pixabay