Siły Kosmiczne USA budują kosmiczną konstelację za 8 mld dolarów

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły procedurę zakupu satelitów komunikacyjnych nowej generacji, kluczowych dla krajowej sieci dowodzenia, kontroli i komunikacji nuklearnej.

Siły Kosmiczne w ramach programu Evolved Strategic Satcom (ESS) o wartości 8 mld dolarów, chcą wystosować ofertę na zakup satelit, które mają uzupełnić i ostatecznie zastąpić istniejącą konstelację satelitów o ekstremalnie wysokiej częstotliwości (AEHF). Nowy system ma zapewnić krytyczne, odporne na zakłócenia kanały komunikacyjne dla krajowych władz dowodzenia i sił rozmieszczonych na całym świecie, nawet w regionie bieguna północnego. Natomiast systemy naziemne i terminale użytkownika mają być nabywane w ramach odrębnych zamówień. 

Siły Kosmiczne USA zakładają, że ewentualna produkcja tych satelit ma rozpocząć się w 2025 r., a nowa konstelacja ma być gotowa do 2030 r. Konstelacja ESS składałaby się z co najmniej czterech wzajemnie połączonych satelitów na orbitach geosynchronicznych i wysoce eliptycznych. 

Rywalizacja Boeinga z Northropem

Portal zwraca uwagę, że Boeing i Northrop Grumman są głównymi pretendentami do tego kontraktu. Obie firmy już opracowują prototypy dla ESS od 2020 roku w ramach kontraktów rządowych. Jednak Dowództwo Systemów Kosmicznych stwierdziło, że faza produkcyjna będzie otwarta na konkurencję.

Przedstawiciel Northrop Grumman powiedział, że firma jest na końcowym etapie analiz wyciągniętych z pracy nad prototypem, który ma być dostarczony jeszcze w tym roku. Z kolei Boeing również  pracuje nad prototypem ESS, a także nad innymi urządzeniami opracowywanymi na potrzeby innych programów wojskowych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Polski projekt Orbita zakończony sukcesem

Grafika tytułowa: Paul Weaver / Unsplash