Nowi partnerzy chińskiej misji na biegun południowy Księżyca

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) ogłosiła nowych uczestników misji Chang’e-7 na południowy biegun Księżyca zaplanowanej na rok 2026.

Będzie co najmniej pięć międzynarodowych ładunków z krajów i agencji międzynarodowych. Są to: Egipt, Bahrajn, Włochy, Rosja, Tajlandia i Międzynarodowe Stowarzyszenie Obserwatorium Księżycowego (ILOA). 

Na przykład Włochy mają zaangażować się w pasywny laserowy retroreflektor, umieszczony również na pokładzie lądownika. Podobny instrument znajdzie się w misji Chang’e-6, która ma zostać wystrzelona 3 maja.

Z kolei Międzynarodowe Stowarzyszenie Obserwatorium Księżycowego będąca już częścią ILRS, umieściło niedawno demonstracyjny ładunek astronomiczny na pokładzie lądownika Nova-C Intuitive Machines, który wylądował na Księżycu w lutym. To misja, która była wspierana przez program NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). ILOA będzie miała teleskop także na lądowniku Chang’e-7.

Egipska Agencja Kosmiczna i Bahrain National Space Science opracowują wspólnie kamerę hiperspektralną. Globalny monitoring pogody kosmicznej zostanie opracowany przez Narodowy Instytut Badań Astronomicznych Tajlandii (NARIT). Oba instrumenty znajdą się na pokładzie orbitera Chang’e-7 – czytamy na portalu.

Chang’e-7 będzie wyposażony między innymi w orbiter, lądownik i łazik, a nawet minilatającą sondę. Celem misji jest krater Shackleton w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Nikaragua nie chce przystąpić do programu Artemis

Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash