Indyjska rakieta wyniesie polskiego satelitę od SatRev

Wkrótce na orbitę zostanie wyniesiony pierwszy satelita wielkości 6U zbudowany przez SatRev z Polski.

Start zaplanowano na przełomie maja i czerwca 2024 r. Satelitę wyniesie system nośny Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Polski satelita trafi na orbitę w ramach misji SOWA-1.

”Jest to pierwszy w historii satelita o rozmiarze 6U zbudowany przez SatRev, a jednocześnie następny, który będzie wyznaczał nową ścieżkę eksploracji kosmosu. Cieszę się, że możemy zaprezentować ten innowacyjny projekt, nad którym pracował cały zespół inżynierów, programistów oraz ekspertów.” – powiedział Grzegorz Zwoliński, CEO SatRev, cytowany przez portal.

SatRev została założona w 2016 roku i działa w branży kosmicznej. Zajmuje się kompleksowym projektowaniem, produkcją i umieszczaniem nanosatelitów na orbitach wokół Ziemi w celu gromadzenia danych optycznych.

Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy nasz nowy satelita zostanie wyniesiony na orbitę w ramach misji SOWA-1. Jak pokazuje nasze doświadczenie, z każdym kolejnym krokiem jesteśmy na ścieżce do coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, które na nowo definiują standardy SpaceTech, a to jest już spory krok naprzód – dodał Grzegorz Zwoliński.

Spółka zastrzega, że operacja wyniesienia satelity jest uzależniona m.in od spełnienia wszystkich niezbędnych warunków pogodowych, aby zapewnić bezpieczny i udany start.

Jak podaje Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) to indyjski system nośny trzeciej generacji. Po pierwszym udanym wystrzeleniu w październiku 1994 r. PSLV stał się niezawodnym i wszechstronnym indyjskim pojazdem nośnym. Pojazd wystrzelił na orbitę wiele satelitów klientów z Indii i zagranicy. Poza tym pojazd pomyślnie wystrzelił dwa statki kosmiczne Chandrayaan-1 w 2008 r. i statek kosmiczny Mars Orbiter w 2013 r., które później udały się odpowiednio na Księżyc i Marsa. 

Aktywność kosmiczna SatRev

W lutym 2024 roku  SatRev oraz Locus Dynamics zawarły kompleksową umowę joint development dotyczącą projektu obserwacji Ziemi w Rwandzie.

Jak wyjaśnia w komunikacie SatRev strony będą współpracować w zakresie projektowania, produkcji i obsługi mikrosatelitów oraz odpowiednich czujników o wysokiej rozdzielczości do różnych zastosowań. Według umowy projekt obejmie dostawę trzech mikrosatelitów i budowę w Rwandzie naziemnej stacji satelitarnej oraz centrum kontroli misji wraz z powiązanymi szkoleniami w zakresie obsługi satelitów i analizy danych.

Co ciekawe Rwanda od 2022 roku jest także jednym z pierwszych krajów afrykańskich, które zdecydowały się uczestniczyć w księżycowym programie Artemis.

Źródło: space24.pl/SatRev

Czytaj też: Nocny start Falcona od SpaceX ze Starlinkami

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash