Tysiące dziwnych białych skał znaleziono na Marsie
Łazik Perseverance należący do NASA zaskoczył naukowców dostarczając zdjęcia ponad 4000 jasnych skał wielkości kamyka rozsianych po całym dnie krateru.
Sfotografowane białe skały naukowcy nazywają „pływakami”. Oznacza to, że prawdopodobnie zostały przetransportowane z ich pierwotnych siedlisk. Co ciekawe, niektóre z nich są gładkie z wgłębieniami, a inne sprawiają wrażenie połączenia wielu warstw.
Wstępne analizy przeprowadzone za pomocą instrumentów pokładowych Perseverance wykazały, że skały są odwodnione – nie tylko pod względem zawartości wody, ale także innych minerałów, w tym żelaza, magnezu, wapnia i sodu – czytamy na portalu.
Zespół naukowców jest szczególnie zainteresowany pochodzeniem tych niezwykłych skał, ponieważ ich źródła mogą ujawnić wskazówki dotyczące przeszłości Czerwonej Planety, w tym dokładnego momentu, w którym woda zalała krater Jezero, który dziś postrzegamy jako suchy obszar lądu. Naukowcy podejrzewają, że do utworzenia skał doszło stosunkowo niedawno, biorąc pod uwagę historię geologiczną krateru Jezero.
Nie wiadomo skąd pochodzą
Pomimo odkrycia ponad 4000 takich skał, Perseverance nie udało się dostrzec nawet śladu skały macierzystej o podobnych właściwościach wystającej z powierzchni Marsa.
To bardzo niezwykłe skały i próbujemy dowiedzieć się, co się dzieje – powiedziała Candice Bedford, planetolog z Purdue University w stanie Indiana i członkini zespołu naukowego Mars 2020, cytowana przez portal.
Ogłoszenie następuje w chwili, gdy NASA kończy analizę dotyczącą powrotu marsjańskich skał na Ziemię w ramach ambitnego programu agencji Mars Sample Return (MSR).
Źródło: space.com
Czytaj też: Lockheed Martin inwestuje w kosmiczne silniki termojądrowe
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash