NASA opracuje standard czasu księżycowego
NASA na zlecenie urzędników z Białego Domu ma opracować strategię dotyczącą nowego standardu czasu do wykorzystania podczas misji księżycowych, aby zapewnić lepszą nawigację i usprawnić usługi związane ze Srebrnym Globem.
Biuro ds. Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP), nakazuje NASA opracować do końca 2026 r. strategię mającą na celu utworzenie skoordynowanego czasu księżycowego (LTC – Coordinated Lunar Time).
W miarę jak NASA, prywatne firmy i agencje kosmiczne na całym świecie wyruszają na misje na Księżyc, Marsa i dalej, ważne jest, abyśmy ustalili standardy czasu na niebie w zakresie bezpieczeństwa i dokładności – powiedział Steve Welby, zastępca dyrektora OSTP ds. bezpieczeństwa narodowego, cytowany przez portal.
Według Białego Domu samo używanie czasu UTC (Coordinated Universal Time) w przestrzeni cislunarnej (między Ziemią a Księżycem) jest nieodpowiednie do wykonywania precyzyjnych operacji. UTC jest powiązany z systemami naziemnymi, ale efekty relatywistyczne oznaczają, że sekunda na Księżycu nie jest tej samej długości, co sekunda na Ziemi.
Na przykład obserwatorowi na Księżycu zegar ziemski będzie wydawał się tracić średnio 58,7 mikrosekund na ziemski dzień z dodatkowymi okresowymi wahaniami – czytamy także.
Choć w przypadku większości zastosowań ta różnica jest niezauważalna stanowi ona problem w przypadku nawigacji i i innych zastosowań pokrewnych.
Zdaniem Steva Welby’ego spójna definicja czasu wśród operatorów kosmicznych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zdolności w zakresie świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, nawigacji i komunikacji, a wszystkie te elementy mają fundamentalne znaczenie dla umożliwienia interoperacyjności rządu USA i partnerów międzynarodowych.
Urzędnicy określili cztery główne cechy LTC: identyfikowalność do UTC, dokładność wystarczająca do precyzyjnej nawigacji, odporność na utratę kontaktu z Ziemią i skalowalność do środowisk poza przestrzenią cislunarną.
Politycy nie podali zbyt wiele wskazówek technicznych dotyczących ustalenia księżycowego standardu czasu, ale sugerują, że można to zrobić podobnie jak w przypadku ziemskich standardów czasu, które wykorzystują sieć zegarów atomowych.
Portal przypomina, że NASA pracuje także nad koncepcją o nazwie LunaNet, mającą na celu świadczenie usług komunikacyjnych i nawigacyjnych na Księżycu przy użyciu interoperacyjnej sieci, która mogłaby obejmować wkład komercyjny i międzynarodowy. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opracowały kilka wersji specyfikacji interoperacyjności LunaNet , która wspomina o stworzeniu standardu księżycowego systemu czasu, chociaż dokumentacja na ten temat nie została opracowana.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Chiny i nowy satelita rozpoznawczy Yaogan
Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash