Ziemia i Mars wpływają na siebie? Odkrycie naukowców!

Obie planety krążą wokół Słońca i pomimo znaczącej odległości wpływają na siebie. Najnowsze odkrycie zaskoczyło jednak naukowców.

Naukowcy chcieli sprawdzić w jaki sposób Mars wpływa na Ziemię i w tym celu przeprowadzili analizę oceanicznych osadów geologicznych. Okazało się, że oddziaływanie grawitacyjne między Ziemią, a Marsem tworzy cykliczne zmiany w prądach głębinowych, które powtarzają się co 2,4 mln lat.

Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy w naszych danych dotyczących osadów głębinowych cykle trwające 2,4 miliona lat. Istnieje tylko jeden sposób, aby je wyjaśnić: są one powiązane z cyklami interakcji Marsa i Ziemi krążących wokół Słońca – powiedziała dr Adriana Dutkiewicz z Uniwersytetu w Sydney, cytowana przez portal.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w Nature Communications.

Zdaniem badaczy ten wielki cykl astronomiczny powtarza się i jest związany z wyrównaniem orbit Ziemi i Marsa. Jednak do tej pory odnaleziono sporadyczne dowody geologiczne na tę szczególną kosmiczną interakcję. Według naukowców ten szczyt wpływu cyklu jest związany także z wyższym promieniowaniem słonecznym na Ziemi oraz cieplejszym klimatem na naszej planecie.

Trzeba również wspomnieć, że istnieją cykle Milankovicia, są to zmiany parametrów orbity ziemskiej (zmiana ekscentryczności, nachylenia ekliptyki oraz precesja) – badacze sugerują, że mogą one być odpowiedzialne za pojawianie się w przeszłości epok lodowcowych. Cykle Milankovicia są znacznie częstsze, aniżeli wspomniany „wielki cykl” – czytamy także.

Badacze chcieli także określić, czy prądy przy dnie oceanu zmieniają się, gdy klimat jest cieplejszy. Jeśli jest większą prędkość prądu to nie pozwala on na opadanie cząstek na dno, a z kolei stała akumulacja osadów wskazuje na spokojniejsze warunki. Na podstawie 293 odwiertów głębinowych zlokalizowane na całym świecie odnaleźli oni dowody na 387 przerw w akumulacji osadów w ciągu ostatnich 70 mln lat. Wykreślając kolejne przerwy, zauważono niezwykłą zależność – odnaleziono wspomniany cykl trwający 2,4 mln lat.

Nasze dane dotyczące głębin morskich obejmujące okres 65 milionów lat sugerują, że w cieplejszych oceanach głęboka cyrkulacja jest bardziej energiczna. To potencjalnie zapobiegnie stagnacji oceanu, nawet jeśli Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna zwolni lub całkowicie się zatrzyma – podsumowała dr Dutkiewicz.

Powierzchnia Marsa wynosi około 144,8 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni go czwartą pod względem wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Temperatura na Marsie może być ekstremalnie zróżnicowana. Na powierzchni panuje średnia temperatura w granicach -63 stopni Celsjusza, jednak w niektórych obszarach, zwłaszcza w okolicach równika, temperatura może się podnosić do kilku stopni Celsjusza.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Terran Orbital chce produkować małe satelity

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash