Huawei radzi – jak poprawić jakość snu?

Światowy Dzień Snu, obchodzony 15 marca, to okazja do refleksji nad jakością snu, która staje się coraz bardziej problematyczna dla społeczeństwa. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Huawei CBG Polska, aż 41% respondentów przyznało się do problemów ze snem. Co jeszcze bardziej niepokojące, aż połowa z tej grupy doświadcza trudności z zasypianiem kilka razy w tygodniu, a 22% boryka się z tym codziennie.

Problemy ze snem coraz poważniejsze?

Zaburzenia snu mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, co potwierdziło aż 74% respondentów. Niedostateczna ilość snu może prowadzić do uczucia senności, zwiększonego poziomu stresu, chronicznego zmęczenia oraz braku chęci do wykonywania codziennych zadań. Najczęstszymi objawami zaburzeń snu są częste wybudzanie się w nocy (64%) i trudności z zasypianiem z powodu gonitwy myśli (59%). Dodatkowo, 22% ankietowanych boryka się z problemem wczesnego budzenia się i niemożności ponownego zaśnięcia, a 32% zmuszonych jest do wstawania w nocy w celu skorzystania z łazienki.

Przyczyny problemów ze snem są różnorodne. Najczęściej wskazywanym czynnikiem jest ekspozycja na stres (38%), problemy zdrowotne i złe nawyki przed snem (33%). Dodatkowo, trudności ze snem mogą być spowodowane problemami rodzinno-związkowymi (27%) oraz niesprzyjającym otoczeniem, takim jak nadmiar hałasu i światła (25%). Polacy zdają sobie sprawę z konieczności dbania o jakość snu. Najczęściej wskazywanymi sposobami poprawy jakości snu są wietrzenie sypialni przed snem (55%), utrzymywanie regularnego trybu dnia (47%) oraz unikanie kofeiny, nikotyny i dużych posiłków przed snem (37%).

Mateusz Majchrzak psycholog i psychoterapeuta, od lat zajmuje się zawodowo tematem snu:

Monitorowanie snu za pomocą technologii, takiej jak smartwatch, może być pomocne w poprawie jakości snu. Zgodnie z badaniem, aż 58% osób z zaburzeniami snu korzysta z smartwatcha do monitorowania snu, a kolejne 31% używa smartfona w tym celu.

Czytaj też: Polki i smartwatche – wyniki badania Huawei

Grafika tytułowa: Tânia Mousinho / Unsplash