Kurs Orbital rozwija unikalną technologię obsługi satelitów
Start-up Kurs Orbital opracowuje interfejs satelitarny o nazwie ARCap, który umożliwi statkom kosmicznym dokowanie z innymi pojazdami. W kosmosie moduł ten zadebiutuje już w przyszłym roku.
Współzałożycielem firmy Kurs Orbital z siedzibą w Turynie we Włoszech jest były dyrektor ukraińskiej agencji kosmicznej Wołodymyr Usow. Firma przeniosła się do Włoch w 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainę i rozpoczęła działalność w Centrum Inkubacji Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Spółka podała właśnie, że uzyskała finansowanie w wysokości 4 milionów dolarów na rozwój swoich projektów. Rundę finansowania prowadziła europejska firma OTB Ventures. Inni uczestnicy to m.in. Credo Ventures, Galaxia, In-Q-Tel i Inovo.
Jak tłumaczy Wołodymyr Usow Usov, fundusze te pomogą przyspieszyć rozwój i komercjalizację modułu interfejsu o nazwie ARCap, który Kurs zaprojektował w celu ułatwienia dokowania na orbicie i wykonywania manewrów zwanych operacjami spotkania i operacji zbliżeniowych.
Moduł oferowany producentom satelitów
Firma nie zamierza budować pojazdów serwisowych, ale planuje oferować ARCap jako samodzielny produkt.
Dzięki naszym inwestorom będziemy mogli szybciej dotrzeć na rynek, umożliwiając wielu innym start-upom i firmom rozpoczęcie działalności w zakresie usuwania gruzu i serwisowania satelitów (…) Interfejs został zaprojektowany z myślą o architekturze modułowej, którą można skalować w górę i w dół w zależności od aplikacji i orbity, na której będzie używany – powiedział Usov, cytowany przez portal.
Kurs Orbital zamierza dostarczyć moduł ARCap „gotowy do lotu” do końca 2025 roku.
Jak ujawnił Usov, Kurs ma już kilka umów z producentami satelitów i firmami zajmującymi się logistyką kosmiczną, w tym: Clearspace, Thales Alenia i D-Orbit.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Chiny już planują misję powrotną próbek z Marsa
Grafika tytułowa: Allison Saeng / Unsplash