Falująca struktura pełna gwiazd w Drodze Mlecznej

Niedaleko od Słońca, znajduje się gigantyczna struktura przypominająca łańcuch złożony z obłoków gazu. Znajduje się tam kilkaset milionów gwiazd i wciąż powstają kolejne.

Dziwny obiekt został odkryli kilka lat temu, ale teraz naukowcy przedstawili odpowiednie dowody, że porusza się on jak gigantyczna fala. Astronomowie opsali to zjawisko na łamach „Nature”.

Odkrywcy nazwali ten dziwny obiekt Falą Radcliffe’a, ponieważ już w momencie odkrycia sprawiał wrażenie olbrzymiej, toczącej się przez Drogę Mleczną fali. Nazwa upamiętnia też Instytut Harvard Radcliffe, którego pracownicy jako pierwsi zauważyli strukturę – czytamy na portalu.

Okazało się, że natknęli się na ową strukturę podczas tworzenia mapy rozkładu pyłu w naszej Galaktyce w ramach projektu mającego na celu między innymi zmapowanie w trzech wymiarach położeń tak zwanych gwiezdnych żłobków w galaktycznym sąsiedztwie Słońca.

Jednak wtedy nie sprawdzono dokładnie, jak gwiazdy należące do fali poruszają się w jej obrębie, a przede wszystkim jak szybko i w jakich dokładnie kierunkach.

W trakcie dokładniejszych badań naukowcom udało się przedstawić nowe dowody na to, że jest ona falą w jak najbardziej dosłownym, fizycznym znaczeniu.

W nauce słowo „fala” oznacza pewne regularne zaburzenie, zmianę wartości jakiejś wielkości fizycznej, na przykład ciśnienia lub pola elektrycznego, rozprzestrzeniające się w danym środowisku. W tym przypadku mówimy o oscylującej w czasie fali złożonej z gazu i gwiazd: zawarte w niej gwiazdy na zmianę to wznoszą się ponad płaszczyznę dysku Drogi Mlecznej, to znowu opadają – czytamy także.

Fala Radcliffe’a jest obecnie największą znaną naukowcom, pojedynczą strukturą zbudowaną z gazu, która rozciąga się na 9000 i ma głębokość 400 lat świetlnych. W punkcie, w którym Fala Radcliffe’a znajduje się najbliżej nas, jest oddalona od Układu Słonecznego o zaledwie 500 lat świetlnych.

Dzięki nowym danym zebranym przez sondę Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Gaia udało się zaobserwować, że młode gromady gwiazd, które także wchodzą w skład fali, wznoszą się i opadają dokładnie według wzorca rozchodzącego się po Galaktyce ruchem falowym. I co ciekawe fala zdaje się rozchodzić promieniście z samego centrum Drogi Mlecznej.

Nie wiadomo jednak wciąż, co wywołało bądź przez cały czas napędza Falę Radcliffe’a i dlaczego porusza się ona w taki, a nie inny sposób. Hipotezy mogące wyjaśniać jej istnienie dopiero teraz będą szczegółowo testowane – czytamy także.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Boeing zbuduje wojskowego satelitę komunikacyjnego

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash