Dzień zakochanych? Spójrz w niebo w lutym!
Luty jest spokojny? Przed nami między innymi koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Do tego pełnia Śnieżnego Księżyca i przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
W tym roku luty liczy sobie 29 dni. Niby nie długo, ale pod względem wydarzeń kosmicznych wcale nie taki krótki i bynajmniej nie nudny. Jedyne co nam może przeszkodzić w obserwacji to pogoda. Czego więc możemy się podziewać w nadchodzącym miesiącu? Na pewno nie będzie deszczy meteorów czy przelotów komet.
14 lutego – dzień zakochanych i nie tylko?
Jowisz już jst widoczny gołym okiem o ile wiemy, gdzie go szukać. Jednak już 14 lutego zobaczymy kolejne złączenie Księżyca z Jowiszem. Tego dnia swoje święto mają nie tylko zakochani, w tym roku 14 lutego wypada również Środa Popielcowa.
Księżyc wzejdzie oświetlony w 30 procentach. Nasz naturalny satelita zbliży się do Jowisza na odległość nieco ponad 2 stopnie – czytamy na portalu.
Wiemy, że Księżyc jako nasz naturalny satelita ma ogromny wpływ na Ziemię. Najbardziej znanym następstwem tego wpływu są pływy morskie. Jednak pełnia Księżyca źle się kojarzy tym co mają problem z trudnościami w zasypianiu.
Pełnia Księżyca w lutym wypada 24 o godzinie 13:31. Nazwana została śnieżną ze względu na to, że luty bywa miesiącem śnieżnym i mroźnym. Podczas pełni Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, w związku z czym jego tarcza jest w pełni oświetlona, odbijając blask w kierunku Ziemi – czytamy także.
Stacja kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad Polską od 20 lutego do 29 lutego. To wtedy osiągnie ona swoją największą jasność. Jednak dla oka widoczna jest ona jako szybka, jednostajnie przemieszczająca się kropka.
6 grudnia 1998 roku załoga promu kosmicznego Endeavour STS-88 – Bob Cabana, Rick Sturckow, Nancy Currie, Jerry Ross i James Newman wraz z kosmonautą Rosyjskiej Agencji Kosmicznej (obecnie Roscosmos) Siergiejem Krikalowem przechwycili Zaryę przez moduł z robotycznym ramieniem promu kosmicznego i połączyli go z Unity. Załoga STS-88, dowodzona przez Cabanę, spędziła kilka następnych dni (trzy spacery kosmiczne), tworząc połączenia między dwoma modułami, zanim wypuściła na orbitę stację. Od czasu połączenia Zarii i Unity stacja kosmiczna rozrosła się w wyniku czego powstał największy i najbardziej złożony element technologii skonstruowany w kosmosie.
W lutym będą jeszcze dwa ciekawe wydarzenia astronomiczne. Już w czwartek 1 lutego będziemy mogli podziwiać zbliżenie Księżyca z gwiazdą Spika, będzie ich dzielił dystans mniejszy niż 1 stopień. Natomiast 5 lutego, gdy Księżyc będzie oświetlony w 28 procentach, w jego pobliżu będziemy mogli zobaczyć Antares. Najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Skorpiona znajdzie się w odległości 1 stopnia od Księżyca. 11 lutego będziemy mogli podziwiać Młody Księżyc tuż po nowiu, dopełniony światłem popielatym – podsumowuje portal.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też:
Grafika tytułowa: Greg Rakozy / Unsplash