Udany start chińskiej rakiety Gravity-1

Pierwszy lot rakiety Gravity-1 należącej do Orienspace nastąpił z pokładu statku stacjonującego na Morzu Żółtym.

Gravity-1 został zbudowany przez chińską firmę Orienspace, która podaje, że debiutancki start zakończył się sukcesem. Udało się  umieścić na orbicie trzy komercyjne satelity pogodowe Yunyao-1.

Zdaniem specjalistów Gravity-1 może przewieźć około 6500 kilogramów ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO), a jej start uczynił z niej najpotężniejszą chińską rakietę komercyjną.  

Firma opracowuje także pojazd o nazwie Gravity-2, który będzie wyposażony w stopień napędzany paliwem ciekłym, a dopalacze rakietowe na paliwo stałe. Prawdopodobnie rakieta ta  będzie w stanie wynieść na orbitę ładunki do 25,6 tony. Debiut spodziewany jest w 2025 roku. 

Z kolei następna rakieta, czyli  Gravity-3, będzie podobna do Falcon Heavy firmy SpaceX. Jego ładowność ma wzrosnąć do około 30,6 tony. Dla porównania: Falcon 9 i Falcon Heavy mogą przewieźć w kosmos odpowiednio: około 25 ton i 70 ton.

Start Gravity-1 był dla Chin czwartą misją orbitalną w tym roku. Kraj ten przyspieszył ostatnio tempo wprowadzania produktów na rynek do imponującego poziomu, a sektor prywatny odgrywa coraz ważniejszą rolę – czytamy na portalu.

Chiny wystrzeliły 64 misje orbitalne w 2022 r., a następnie pobiły ten krajowy rekord, osiągając 67 misji w 2023 r .

Źródło: space.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: John Baker / Unsplash