Firma Axelspace zamierza rozbudować swoją konstelację satelitów

Firma Axelspace z Japonii pozyskała około 44 mln dolarów na rozbudowę swojej konstelacji satelitów, jak i dostarczanie małych satelitów dla innych klientów.

Tokijska firma ogłosiła,że udało jej się pozyskać odpowiedni kapitał od kilku japońskich firm i funduszy venture capital. Obecnie firma obsługuje pięć mikrosatelitów, które dostarczają obrazy w średniej rozdzielczości za pośrednictwem usługi o nazwie AxelGlobe.

Jak tłumaczy portal Spacenews.com część środków firma zamierza przeznaczyć na program AxelLiner, w ramach której będzie produkować mikrosatelity dla innych klientów. Celem jest zapewnienie „kompleksowej usługi” w zakresie produkcji, uruchamiania i obsługi małych satelitów właśnie dla zewnętrznych podmiotów.

Dzięki temu finansowaniu mamy nadzieję jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję w usłudze AxelGlobe i AxelLiner oraz zyskać pozycję wiodącego gracza w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań mikrosatelitarnych – powiedział Yuya Nakamura, prezes i dyrektor generalny Axelspace, cytowany przez portal.

W ramach programu AxelLiner firma będzie współpracować z dwiema innymi japońskimi spółkami: Misumi Group Ltd. i Yuki Holdings Inc., w ramach sojuszu na rzecz masowej produkcji małych satelitów. Wystrzelenie pierwszego satelity demonstracyjnego w ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano na początek 2024 r.

Kosmiczne firmy z Japonii

Media zwracają uwagę, że rośnie zainteresowanie inwestorów firmami kosmicznymi w Japonii. Na przykład firma Astroscale, świadcząca usługi satelitarne, zebrała niedawno ponad 376 milionów dolarów. Z kolei w kwietniu japońska firma iSpace, twórca lądownika księżycowego, weszła na giełdę na tokijskiej. Firma pracuje obecnie nad drugim lądownikiem księżycowym, który ma zostać wystrzelony w 2024 roku. Pierwszy lądownik tej firmy rozbił się podczas końcowego podejścia do powierzchni Księżyca.

Axelspace to kosmiczny start-up, który powstał w 2008 roku. Zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją mikrosatelitów oraz komponentów z nimi związanych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Egzoplanety z oceanami? NASA przygotowała ich listę

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash