Asteroida Bennu znowu zaskakuje!

Naukowcom z NASA po pierwszych problemach z dostaniem się do kapsuły z próbką z Bennu, ostatecznie udało się ją dokładnie przebadać. Wyniki zaskoczyły i pojawiły się kolejne pytania.

W 2016 roku NASA wystrzeliła rakietę Atlas V, która wyniosła w kosmos sondę OSIRIS-Rex. Jej celem była asteroida Bennu skąd miała pobrać próbki. OSIRIS-Rex osiągnął swój cel w 2018 roku zbliżając się do asteroidy. Po dwóch latach obserwacji za pomocą wysięgnika pobrała próbki z jej powierzchni. Planowano zebrać około 60 gramów próbek. Niewielka ich część ma trafić także do badaczy z Japonii i Kanady. Bennu jest pozostałością po burzliwym procesie formowania się Układu Słonecznego.

Na początku października naukowcy z NASA poinformowali, że oprócz węgla, o którym wspominały wstępne badania, odkryto również obecność wody oraz minerałów ilastych. To z pewnością dobrze wróży dalszym badaniom. Naukowcy dokonali m.in. pomiaru w podczerwieni, dyfrakcji promieni rentgenowskich i analizy pierwiastków chemicznych. Teraz agencja podała znacznie więcej szczegółów.

Część materiału trafiła do analizy spektralnej w Reflectance Experiment Laboratory (RELAB) w stanie Rhode Island, badaniem innej partii zajęło się Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Fragmenty skał z Bennu są bardzo ciemne, składają się z okruchów o średnicy 1 mm do 1 cm i mają „szorstką, przypominającą kalafior teksturę”, jak określili to naukowcy – czytamy na portalu.

W materiale z Bennu badacze znaleźli cząstki, których się spodziewali czyli takich, które najczęściej znajduje się na asteroidach.  Jednak próbka zawierają coś jeszcze. Naukowcy znaleźli bowiem  także znaczne ilości magnezu, sodu i fosforu. To odkrycie było dla nich zaskakujące.

Badam meteoryty od dłuższego czasu i nigdy nie natknąłem się na coś takiego. W tej chwili ten materiał to dla nas zagadka – powiedział prof. Dante Lauretta, ekspert w dziedzinie nauk planetarnych i kosmochemii z Uniwersytetu w Arizonie i szef projektu OSIRIS-REx.

Prof. Dante Lauretta zapowiedział także, że więcej wyników NASA udostępni wiosną 2024 r.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Rusza pierwszy kosmodrom Zachodniej Europy. Niebawem pierwszy start!

Grafika tytułowa: Peter Schmidt / Pixabay