Ile może trwać dzień na Słońcu?

Na Ziemi wystarczy poobserwować ruch Słońca na niebie, aby wyliczyć, ile trwa dzień. W przypadku Słońca brakuje takiego bezpośredniego punktu odniesienia.

Co prawda nasza gwiazda jak i nasz Układ Słoneczny krążą wokół centrum galaktyki Drogi Mlecznej. To jednak nie pomoże nam w obliczeniach, bo odległości są zbyt duże. Słońca ma jednak coś wspólnego z Ziemią co może pomóc.

Choć nie jest to tak oczywiste na pierwszy rzut oka, Słońce również obraca się wokół własnej osi, więc w teorii dzięki temu moglibyśmy określić, ile trwa dzień na takiej gwieździe. Naukowcy wykorzystali w tym celu plamy słoneczne, czyli ciemne punkty na powierzchni, które czasem potrafią przybrać najróżniejsze kształty – czytamy na portalu.

Naukowcy wykonali odpowiednie obliczenia i okazało się, że na równiku obrót Słońca wokół własnej osi zajmuje 24,5 dni, a na biegunie to już 34-38 dni. Różnica wynika z faktu, że nasza gwiazda nie jest taką samą planetą jak nasza Ziemia.

Słońce jako ciało niebieskie różni się od planet czy innych tego typu obiektów, ponieważ składa się z plazmy (bardzo gorącego, zjonizowanego gazu), a to oznacza, że różne części gwiazdy obracają się z różną prędkością. Wewnętrzne obszary, czyli rdzeń i strefa radiacyjna, obracają się razem jak ciało stałe. Ale zewnętrzne warstwy (strefa konwektywna i fotosfera) obracają się z różną prędkością – czytamy także.

Jest to jednak fascynujące, że dzień na Słońcu może trwać dłużej lub krócej w zależności od tego, o jaką konkretnie część gwiazdy chodzi. Z kolei plamy dzięki którym całe badania się udało zostały odkryte przez człowieka już w starożytności., ale dopiero od XVII w. naukowcy używają ich do monitorowania aktywności Słońca.

Słońce to gwiazda znajdująca się w centrum naszego Układu Słonecznego. Jego średnica wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co stanowi około 109-krotność średnicy Ziemi.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: „Zorza SpaceX” może być groźna?

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash