Kosmos jednak nie dla mężczyzn?
Promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja prowadzą do zaburzeń erekcji – wynika z najnowszego badania. Na razie eksperymenty przeprowadzono tylko na szczurach.
Naukowcy coraz częściej sygnalizują problemy zdrowotne związane z dłuższym pobytem w kosmosie. Niedawne badania wykazały, że mikrograwitacja zmniejsza tętno i ciśnienie krwi astronautów, a u niektórych mogą nawet wystąpić problemy ze wzrokiem. Tymczasem najnowsze badania alarmują, że pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji. Wyniki tych badania zostały opublikowane w „FASEB Journal”.
Do badań przystąpili naukowcy z Florida State University, którzy przeprowadzili symulację mikrograwitacji u szczurów poprzez tzw. odciążanie kończyn tylnych.
Wiązało się to z podniesieniem tylnych nóg 43 samców szczurów i przechyleniem ich pod kątem 30 stopni, a następnie utrzymywaniem ich w tej pozycji przez cztery tygodnie. Kolejne 43 samce szczurów mogły w klatkach zachowywać się normalnie.W obu grupach szczurów różne osobniki były narażone na różną ilość symulacji promieniowania kosmicznego składającego się z protonów i jonów o wysokim i niskim poziomie. Była też grupa zwierząt, której oszczędzono jakiegokolwiek promieniowania – czytamy na portalu.
Wynik badań nie nastraja pozytywnie choć nie przeprowadzone jeszcze na człowieku, Okazało się bowiem, że promieniowanie kosmiczne i mikrograwitacja prowadzą do zaburzeń erekcji.
Około rok później badacze szukali oznak zaburzeń erekcji u szczurów. Zmierzyli stres oksydacyjny, gdy poziom przeciwutleniaczy w organizmie był niski, co powiązano z zaburzeniami erekcji. Inną oznaką była również dysfunkcja śródbłonka, czyli zwężenie naczyń krwionośnych. Narażenie szczurów na jakąkolwiek ilość promieniowania doprowadziło do znacznie większego poziomu stresu oksydacyjnego i zwęziło naczynia krwionośne w tkance wokół penisów. Takich objawów nie zaobserwowano u zwierząt nienarażonych na promieniowanie – czytamy także.
Jednocześnie podano, że u szczurów, które doświadczyły jedynie mikrograwitacji, również występowały zwiększone czynniki ryzyka zaburzeń erekcji, ale w mniejszym stopniu niż u szczurów, które były narażone na promieniowanie.
Naukowcy przypuszczają, że leczenie szczurów przeciwutleniaczami mogłoby pomóc odwrócić niektóre z tych negatywnych skutków, ale nie zostało to jeszcze przetestowane.
Głównym wnioskiem jest to, że kiedy astronauci powrócą na Ziemię, powinni monitorować swoje zdrowie seksualne – napisali naukowcy w badaniu, cytowanym przez portal.
Jak na razie naukowcy nie podali jaki jest wpływ promieniowania kosmicznego i mikrograwitacji na coraz liczniejszą grupę kobiet-astronautek.
Źródło: pap, dziennik.pl
Czytaj też: Nieznana rakieta rozbiła się na Księżycu!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash