Wszystko co powinieneś wiedzieć o parze wodnej w pralkach!
Czy zastanawiałeś się kiedyś po co w pralce stworzono programy parowe? Zrozumienie potencjału wynikającego z użycia pary wodnej może pomóc w codziennych obowiązkach. Może je przyspieszyć (np. prasowanie) lub pomóc w odświeżeniu ubrań np. po okresie sezonowania. Natomiast, czy para wodna to w każdej pralce ta sama para wodna? Jakie są różnice między parą wodną, a dodatkiem pary oraz czy w każdym wypadku para używana jest do tego samego?
Program parowy czy program z użyciem pary wodnej? Poznaj różnice!
Pralka parowa to nie do końca to samo, co pralka, która posiada programy z możliwością opcjonalnego dodania pary wodnej. Jak zawsze należy być czujnym na marketingowy przekaz producentów. Program z parą – to zwyczajny cykl prania z możliwością dodania na końcu pary wodnej. Najczęściej nie da się jej użyć w programach bardzo krótkich. Zwykle jest to możliwe uruchamiając minimum 60-minutowy wariant. Pozwala on na rozszerzenie cyklu prania o parę wodną. Przeważnie dzieje się to po wirowaniu. W zależności od producenta, faza “parowania” trwa od 15 do 35-40 minut. Program parowy podczas całego cyklu generuje wyłącznie parę wodną. Nie ma tu cyklu prania, nie ma wirowania, ubrania nie są namaczane w wodzie. Są poddawane cyklowi, podczas którego do bębna przedostaje się duża ilość pary wodnej, która wnika w tkaniny. Jest on skierowany na odświeżanie, dezynfekcję, usuwanie bakterii i skrócenie czasu prasowania.
W jaki sposób pralki wytwarzają parę wodną?
Każda pralka, aby podgrzewać wodę do prania posiada wbudowaną grzałkę (na pewno pamiętacie słynne reklamy Calgon). Grzałka ta zazwyczaj znajduje się pod bębnem w specjalnym pojemniku, do którego urządzenie wlewa wodę zanurzając grzałkę w całości. Wszystko jest połączone odpowiednimi czujnikami, które sterują temperaturą oraz ilością wody. Para wodna wytwarza się w momencie, gdy grzałka jest na równi lustra wody. To tak jakby położyć grzałkę na wodzie i ją uruchomić. Gorąca grzałka wytwarza parę wodną, a następnie para wodna unosi się do góry. Efekt jest bardzo podobny do tego, jak bierzemy kąpiel w gorącej wodzie. Pary wodnej jest dużo. Opisywany efekt jest efektem programu z parą wodną, czyli takiego, gdzie para jest dodatkiem do cyklu. Zdarzają się urządzenia, gdzie proces ten jest wykorzystywany do typowych programów parowych. Na rynku są też urządzenia nieco bardziej zaawansowane. Wtedy oprócz grzałki wbudowany jest generator pary wodnej. Generator wytwarza znacznie więcej pary, która jest wtłaczana pod ciśnieniem do bębna. Zaletą tego rozwiązania jest większa ilość pary i szybkość jej wytwarzania.
Czy funkcje parowe mogą zastąpić prasowanie?
Para wodna wykorzystywana jest niemalże przez każdego producenta produkującego pralki. Programy w pełni parowe nieco rzadziej. Ubrania po programie prania są odwirowane z różną szybkością. Dodając parę wodną, która minimalizuje zagniecenia, w 100% ich nie wyeliminujemy. Natomiast zastosowanie pary wodnej bardzo pomaga przy prasowaniu. Tkaniny po takim programie nie są tak naprężone i łatwiej jest je wyprasować, skracając tym samym czas potrzebny prasowanie.
Czy para wodna dezynfekuje i eliminuje bakterie z ubrań?
Programy parowe dezynfekują i eliminują w pewnym stopniu bakterie z ubrań. Para wodna powstaje w wyniku wysokiej temperatury i to właśnie dzięki temu, usuwane są szkodliwe bakterie i nie tylko. Pełny program parowy bez pełnego prania, także usuwa bakterie i zarazki. Jeżeli mówimy o dodatku pary wodnej na koniec prania, to wygląda to trochę inaczej. Jest to uzupełnienie prania o dodatkowy cykl pary wodnej, w którym używamy chemicznych środków piorących, które same w sobie mają składniki bakteriobójcze np. perkarbonian sodu, enzymy proteazy, lipazy, związki chloru oraz inne substancje antybakteryjne, które wspierają eliminację mikroorganizmów. Uważam, że dodatkowa para wodna jest świetnym uzupełnieniem cyklu prania, wspiera pielęgnację tkanin, zmniejsza zagniecenia i poprawia kondycję ubrań.
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów – nowoczesna technologia aktywnego tlenu w pralkach Siemens
Para wodna wpływa na eliminację nieprzyjemnych zapachów z odzieży. Cykl programu parowego nie zastąpi pełnowymiarowego program prania i nie usunie wszystkich nieprzyjemnych zapachów w zaledwie 30 minut. Zapach, inaczej cząsteczki substancji, które znajdują się na ubraniach. Cząsteczki te unoszą się w powietrzu i docierają do naszych nozdrzy, co odczuwamy jako zapach. Gdy para wodna przenika przez tkaninę, oddziela cząsteczki od włókien materiału. Para wodna i programy parowe świetnie sprawdzą się, gdy chcesz usunąć perfumy lub inne mniej intensywne zapachy. Bardziej intensywne zapachy takie jak zapach smażonego jedzenia są bardziej wymagające. W tym momencie warto zwrócić uwagę na urządzenia marki Siemens, która wprowadziła na rynek technologię aktywnego tlenu, autorski system usuwania nieprzyjemnych zapachów, tak zwany sensoFresh. Po zastosowaniu tego programu otrzymamy efekt podobny do zapachu świeżego powietrza chwilę po burzy. System sensoFresh znajduje się w najwyższych modelach pralek i swoje kosztuje. Pozwala jednak odświeżyć delikatne ubrania z kaszmiru, jedwabiu i innych bardzo delikatnych tkanin. Pamiętajmy także, że programy do odświeżania ubrań nigdy nie zastąpią pełnego cyklu prania z detergentem.
Para wodna ułatwia usuwanie plam z ubrań? Zastosowanie technologii Beko
Para wodna to doskonałe narzędzie do zmiękczania plam czy zabrudzeń. Jest to sposób na uproszczenie sobie życia, który występuje nie tylko w pralkach. Możesz spotkać ją np. w piekarnikach przy funkcji czyszczenie hydrolityczne (parą wodną). Wracając do pralek ciekawie wymyśliła to firma BEKO. Ich pomysł zakłada, aby użyć pary wodnej na początku cyklu prania, zanim uruchomi się właściwy program. Cząsteczki pary wnikają w tkaniny i zmiękczają zabrudzenia. Dzięki temu w procesie prania łatwiej usunąć uporczywe plamy. To sprytne rozwiązanie doceni każdy, kto choć raz musiał powtórzyć pranie ze względu na trudne do usunięcia zabrudzenia. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać (rozmiękczenie zabrudzeń lub zminimalizowanie zagnieceń) funkcję Steam Cure w pralkach BEKO da się aktywować na początku lub pod koniec cyklu.
Szybkie odświeżanie ciepłym powietrzem z parą wodną z marką Haier
Istnieją też takie systemy, gdzie para wodna nie jest głównym elementem odświeżania, gdyż ze względu na wysoką temperaturę nie każdy rodzaj tkanin można w niej odświeżyć. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma Haier. Podstawą programu odświeżania jest ciepłe powietrze z minimalną ilością pary wodnej. Dzięki temu można odświeżyć takie rzeczy jak kurtki skórzane, futra, jedwab, kaszmir itp. bez obawy, że coś im się zniszczy. Większość modeli tego producenta jest w tą funkcję wyposażonych, cykl odświeżania trwa 18 minut i służy do typowego odświeżania ubrań na przykład po sezonie zimowym.
Podsumowanie – świat pary wodnej w pralkach – to dobry wybór!
Para wodna to dobry dodatek do programu prania i świetne narzędzie jako program parowy. Pozwala skrócić czas prasowania czy odświeżyć ubrania. Bardzo dobrze sprawdza się jako narzędzie do dezynfekcji ubrań. Pamiętajmy jednak – programy parowe nie zastąpią pełnego prania. Ważne jest, aby świadomie podjąć decyzję o wyborze dostępnej technologii.
Czytaj też: TOP 5 – pralko-suszarki do 2500 złotych
Grafika tytułowa: Didecs / Shutterstock