Drogi na Księżycu? Naukowcy już opracowali na to sposób!
Stałe bazy na Księżycu, systematycznie rozbudowywane, będą wymagały także odpowiednich dróg. Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Aalen zaproponowali pewne rozwiązanie, które już nawet przetestowali.
Drogi na Księżycu będą niezbędne dla przyszłych mieszkańców stałych baz. Jednak poruszanie się po powierzchni naszego satelity nastręcza masę problemów. Każdy przejazd po regolicie przy niskiej grawitacji powoduje tendencję do unoszenia się pyłu, który przedostaje się w różne części sprzętu, gdzie może spowodować uszkodzenia. Dla przyszłych kolonizatorów może to oznaczać katastrofę.
Poza tym sam transport materiałów budowlanych na Księżyc, który mógłby być wykorzystany do budowy dróg byłby już „kosmicznie” drogi i mało efektywny. Naukowcy z Niemiec zaprezentowali swój nietypowy sposób na łamach „Scientific Reports”. Opisali oni koncepcję tworzenia dróg za pomocą lasera, który stopiłby księżycowy pył, a po jego zastygnięciu tworzyłaby się twarda substancja, która stanowiłaby podłoże drogi.
Naukowcy eksperymentowali z laserami o różnych mocach i średnicach promieni – odpowiednio aż do 100 kW i 100 mm. Jak dotąd, z pomocą lasera o 45-mm promieniu udało im się uzyskiwać 25-centymetrowe, trójkątne powierzchnie. Zdaniem ekspertów, choć technologia wymaga jeszcze dopracowania, łącząc takie elementy, można by tworzyć drogi i lądowiska. Co więcej, laser – zdaniem badaczy – można zastąpić skoncentrowanymi promieniami Słońca – czytamy na portalu.
Jeśli badacze mają rację i ich obliczenia są prawidłowe, to na Księżyc wystarczy przesłać soczewkę o średnicy 2,37 metra i niewielki osprzęt.
Baza na Księżycu
Stałe bazy na Srebrnym Globie zapowiedziało kilka państw. Ten wyścig ma sens nie tylko ze względu na pozyskanie cennych surowców. Jak już wcześniej wspominaliśmy na naszym portalu budowa bazy na Księżycu ma także ogromny potencjał naukowy. Obecność stałej ludzkiej obecności na Księżycu pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań naukowych, w tym geologicznych, astrobiologicznych i inżynieryjnych. Możemy się spodziewać nowych odkryć i rozwoju technologii, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko na Księżycu, ale także na Ziemi.
Istnieją wyzwania i koszty związane z takim projektem, ale historycznie patrząc, eksploracja kosmosu zawsze przynosiła nam korzyści technologiczne, naukowe i społeczne. Budowa bazy na Księżycu może być naszym kolejnym wielkim krokiem w badaniu kosmosu i zapewnieniu przyszłości naszej cywilizacji. Warto zatem rozważyć to przedsięwzięcie jako ważne dla ludzkości i przyszłości naszej planety.
Źródło: space24.pl/conowego.pl
Czytaj też: Specjalna kamera na Księżyc. NASA i ESA już ją testują
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash