Siły Kosmiczne USA – kolejne kontrakty dla SpaceX i ULA

Amerykańskie Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych przydzieliły kolejnych 21 misji, których celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa narodowego. Głównymi beneficjentami są: United Launch Alliance i SpaceX – Elona Muska.

Jak podaje US Space Force zlecenia zostały przydzielone w ramach programu National Security Space Launch Phase 2. Już wcześniej obie firmy były wytypowane do realizacji projektu, teraz przyszedł czas na konkrety. Łączna wartość obu zleceń to około 2,5 mld dolarów, a termin ich realizacji to 2-3 lata.

ULA otrzymała 11 misji o wartości 1,3 mld USD, a SpaceX 10 misji o wartości 1,23 mld USD. Pierwsza z firm wykorzysta do tego swój system nośny Vulcan Centaur, który wkrótce, bo już w grudniu br. powinien odbyć swój dziewiczy lot, a z kolei SpaceX wykona siedem misji rakietą Falcon 9 oraz trzy misje rakietą Falcon Heavy – czytamy na portalu.

Starty przygotowane przez obie firmy zostaną zrealizowane na potrzeby wielu instytucji m.in. dla samych Sił Kosmicznych USA, Agencji Rozwoju Kosmicznego czy Biura ds. Rozpoznania. Do tego realizowane będą liczne misje oznaczone wyłącznie kodami.

Nim ULA rozpocznie misję w ramach tego zlecenia musi jeszcze odbyć dwa udane loty orbitalne swoją rakietą Vulcan Centaur. Jest to wymóg, aby się zakwalifikować się do startów w tym programie.

Okno startowe na pierwszy lot trwa od 24 do 26 grudnia br., natomiast w przypadku nieodpowiednich warunków lub problemów technicznych, będzie można wykonać start także w styczniu 2024 r. Dyrektor generalny ULA podkreślił, że na obecny moment przygotowania do debiutu przebiegają zgodnie z planem – czytamy także.

Jak podają amerykańskie media, Siły Kosmiczne USA niebawem rozpoczną proces przeglądu ofert firm, które zgłosiły się do uczestnictwa w trzeciej fazie programu National Security Space Launch. Ostateczny wybór kandydatów ma nastąpić w przyszłym roku.

National Security Space Launch to program amerykańskich Sił Kosmicznych (USSF). Celem jest zapewnienie dostępu do przestrzeni kosmicznej przede wszystkim dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Nowa rosyjska stacja orbitalna. Putin podał konkretną datę!

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash