AI to szansa. Także na rozwój broni chemicznej i biologicznej?

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka sztuczna inteligencja może zapewnić ludzkości niewyobrażalne możliwości rozwoju. Ostrzegł jedna, że prace nad taką technologią mogą doprowadzić do niekontrolowanego rozwoju broni chemicznej i biologicznej.

Według Rishi Sunaka prace nad AI mogą przynieść ludzkości transformację porównywalną do tej wywołanej rewolucją przemysłową, czy pojawieniem się elektroniczności i internetu.

Teraz, podobnie jak w przypadku każdej z tych fal technologii, AI przyniesie nową wiedzę, nowe możliwości wzrostu gospodarczego, nowe postępy w zakresie ludzkich możliwości i szansę na rozwiązanie problemów, o których kiedyś myśleliśmy, że nas przerastają. Ale podobnie jak te fale, niesie ze sobą również nowe zagrożenia i nowe obawy – powiedział premier Rishi Sunak.

Podkreślił, że sztuczna inteligencja może ułatwić wytwarzanie broni chemicznej i biologicznej, wykorzystywanej później przez formacje terrorystyczne. Terroryści mogą później wykorzystywać ją także do cyberataków i siania dezinformacji. W jego mniemaniu ograniczenie więc ryzyka zagłady człowieka z powodu sztucznej inteligencji powinno być „globalnym priorytetem”.

Jednocześnie Sunak zaznaczył, że Wielka Brytania nie będzie „spieszyła się z regulacją” sztucznej inteligencji, gdyż jak się wyraził „trudno jest uregulować coś, czego nie do końca rozumiesz”.

Jego zdaniem AI może być niezwykle pomocne w edukacji, wykonywaniu prostych zadań administracyjnych, czy przygotowaniu ludzkości do uczestnictwa w zmieniających się rynkach finansowych.

Szef brytyjskiego rządu nalega też, by nie traktować tej technologii jako zagrożenia dla pracowników, a raczej narzędzie pomocne w wykonywaniu codziennych czynności. Jako przykład podał automatyzację fabryk, która nie wyeliminowała ludzkich pracowników, ale zmieniła charakter pracy przedsiębiorstw – czytamy także.

Zagrożenia ze strony AI  

Brytyjskie służby wywiadowcze opublikowały raport pt. „Zagrożenia związane z generatywną sztuczną inteligencją do 2025 r.”, w którym wskazano kilkanaście dziedzin, gdzie AI może zostać wykorzystane na szkodę ludzkości.

Wśród nich wymieniono niekontrolowany rozwój broni, strumieni finansowania terroryzmu, kradzież walut, cyberataki, wykorzystywanie tzw. „deepfake’ów” (technik manipulacyjnych wykorzystujących generowane obrazy i dźwięki istniejących osób) do wpływania na debatę społeczną – czytamy także.

Wielka Brytania będzie gospodarzem dwudniowego szczytu dotyczącego bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Bletchley Park w Buckinghamshire. 

Źródło: rmf24.pl

Czytaj też: Operacje mózgu przy użyciu AI już niebawem!

Grafika tytułowa: Mohamed Nohassi / Unsplash