Polska będzie miała własną mikrokonstelację satelitów

Rada Ministerialna Europejskiej Agencji Kosmicznej zatwierdziła pomoc dla polskiego programu satelitarnej obserwacji Ziemi. Będzie on się składał z minikonstelacji satelitów o nazwie Camilla oraz segmentu naziemnego.

Josef Aschbacher dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformował na swoich mediach społecznościowych, że wśród tematów jakie zostały omówione podczas posiedzenia Rady był punkt dotyczący wsparcia dla Polski w krajowym projekcie satelitarnej obserwacji Ziemi. Aschbacher poinformował także, że całkowity budżet programu, który jest finansowany przez Polskę, to 85 mln euro. Projekt będzie składać się z konstelacji o nazwie Camilla, a także segmentu naziemnego.

Kilka dni temu w wywiadzie dla Space24.pl, wiceminister rozwoju Kamila Król zapowiedziała, że chodzi o stworzenie mikrokonstelacji satelitów, składającej się z trzech jednostek – 3 optoelektronicznych i 1 radarowego (SAR) – czytamy na portalu.

Zakłada się, że projekt ten zapewni wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. Wsparcie ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie niezbędne, gdyż dotyczy między innymi zaprojektowania, budowy, wystrzelenia i uruchomienia satelitów na orbicie okołoziemskiej.

Porozumienie jest efektem zwiększonej niedawno składki naszego kraju, która jest odprowadzana do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas sierpniowej konferencji organizowanej przez MRiT, w której wziął udział także Josef Aschbacher, dowiedzieliśmy się od ministra Waldemara Budy, że satelity te będą na użytek Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), a ich wykorzystanie planuje się głównie do celów cywilnych – przypomniał portal.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Satelity nowej generacji. Kanada już w nie inwestuje!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash