Żłobek gwiazd? Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił ciekawe miejsce!
Blisko naszej galaktyki znajduje się miejsce, w którym naukowcy dzięki pracy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkryli rój młodych, dopiero rodzących się gwiazd.
Żłobek gwiazd został uchwycony w Małym Obłoku Magellana, czyli w pobliskiej galaktyce karłowatej. Jest to obszar, któremu naukowcy nadali nazwę NGC 346. Astronomowie doliczyli się 1001 jasnych punktów i są to w większość młode, właśnie dopiero rodzące się gwiazdy.
Mały Obłok Magellana
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został skierowany do obserwacji obszaru NGC 346 w Małym Obłoku Magellana, który jest od nas oddalony o około 210 tys. lat świetlnych.
Astronomowie naliczyli na nowym obrazie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba aż 1001 jasnych punktów. W większości są to rodzące się gwiazdy, które pokryte są kosmicznym pyłem. Niebieskie smugi światła reprezentują emisję cząsteczek takich jak krzemiany i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Natomiast w przypadku czerwonych mamy do czynienia z pyłem ogrzewanym przez najjaśniejsze i najmasywniejsze gwiazdy znajdujące się w tym obszarze – czytamy na portalu.
Takich struktur jak Mały Obłok Magellana, który jest galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej jest kilka i z czasem zostaną one zapewne wchłonięte przez naszą galaktykę.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007-2021. A od lipca 2022 roku przesyła na Ziemie zdjęcia którymi zachwyca się cały świat nauki. Najnowsze zdjęcia obszaru NGC 346 z Małego Obłoku Magellana zrobiono z wykorzystaniem instrumentu MIRI zamontowanego na teleskopie, a wcześniej astronomowie udostępnili obraz tego zakątka wszechświata, które wykonano kamerą NIRCam.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też:
Grafika tytułowa: NASA (Wikipedia / public domain)