Teleskop Euclid rozpoczął pracę. Jest bardzo szybki i zadziwia jakością!

Zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną teleskop Euclid z pewnymi problemami, ale szczęśliwie rozpoczął pracę. Efekty już zadziwiają naukowców.

Okazuje się, że ten dwutonowy teleskop potrafi w ciągu jednego tygodnia sfotografować tyle nieba, na ile Hubble potrzebował pięciu lat. Mówimy tu już o miliardach gwiazd, którym badacze chcą się bliżej przyjrzeć. Nie jest to jednak jedyny cel jaki ma osiągnąć Euclid.

Przypomnijmy, że obserwatorium Euclid na początku lipca w kosmos wyniosła rakieta Falcon 9 firmy SpaceX Elona Muska. Zgodnie z założeniami Europejskiej Agencji Kosmicznej teleskop poszukiwać nowych informacji o ciemnej materii i ciemnej energii, które kształtują nasz wszechświat.

Po dotarciu do punktu docelowego na orbicie znajdującego się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi teleskop miał przejść dwumiesięczny rozruch. W tym samym miejscu znajduje się już inny znane urządzenie obserwacyjne, czyli Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Okazało się, że Euclid ma poważne problemy i musiano na jakiś czas przerwać cały proces rozruchu. Po znalezieniu rozwiązania i między innymi po zmodyfikowaniu oprogramowania teleskop rozpoczął w październiku pracę wysyłając także pierwsze testowe zdjęcia galaktyk.

Zdaniem naukowców testowe zdjęcia jakie wykonuje nowy teleskop są podobnej jakości jakie wykonuje Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale Euclid jest znacznie szybszy i efektywniejszy, gdyż w ciągu tygodnia jest w stanie sfotografować tyle nieba, na ile Hubble potrzebował pięciu lat.

To prawdziwy skok jakościowy. Pierwszy pakiet zdjęć zostanie opublikowany dopiero w styczniu 2024 roku. W trakcie sześciu kolejnych lat astronomowie chcą sfotografować miliardy galaktyk i stworzyć tym samym największą, trójwymiarową mapę nieba w historii. Warto tutaj wspomnieć, że obszerne mapy nieba już w 2027 roku posłużą naukowcom do wyboru celów obserwacji dla przygotowywanego właśnie Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman – czytamy na portalu.

Zadaniem teleskopu Euclid jak wspomnieliśmy wcześniej to próba znalezienia odpowiedzi na pytanie o naturę ciemnej materii, gdyż jak się uważa, utrzymuje ona galaktyki w całości i ciemnej energii, która napędza rozszerzanie się wszechświata. Naukowcy uważają, że musimy zrozumieć te zjawiska, gdyż stanowią one 95 procent zawartości otaczającego nas wszechświata.

Źródło: focus.pl

Czytaj też: Największa energia promieniowania gamma z pulsara. Nowe odkrycie naukowców!

Grafika tytułowa: European Space Agency (Wikipedia / Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 IGO)