Japonia i Indie wspólnie zbadają Księżyc?
Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała o postępach w pracy nad misją księżycową LUPEX, która jest realizowana wspólnie z Indiami. Misja powinna rozpocząć się w 2025 r.
Według JAXA obecnie prace skupiają się na poziomie fazy projektowania łazika. Inżynierowie prowadzą jednocześnie testy w warunkach, które mają symulować księżycowy regolit. Jaki jest cel misji japońsko-indyjskiej?
LUPEX, czyli Lunar Polar Exploration to misja mająca na celu zbadanie ilości i jakości wody znajdującej się na Księżycu.
JAXA jest odpowiedzialna za skonstruowanie łazika, który zbada zasoby na naturalnym satelicie Ziemi, natomiast Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO) zbuduje lądownik, który dostarczy technologię na miejsce docelowe. Całość zostanie wyniesiona przy pomocy japońskiej rakiety nośnej H3. Współpraca została ogłoszona już w 2019 r.- czytamy na portalu.
Łazik, który ma skonstruować JAXA będzie także przewoził również instrumenty opracowane przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (Exospheric Mass Spectrometer). Ma on samodzielnie się poruszać po Księżycu i wyszukiwać perspektywiczne miejsce występowania wody. Aby mógł pobierać z danego miejsca próbki będzie także wyposażony w wiertło zdolne do przebicia się przez ewentualne skalne podłoże.
Natsu Fujioka, członek zespołu opracowującego łazik podkreślił, że „transport na Księżyc ważącego kilkaset kilogramów łazika wyposażonego w te instrumenty, przemieszczanie go i pomiar pobranych próbek na miejscu to nie lada wyzwanie – czytamy także.
Indie mogą okazać się dobrym partnerem, bo już udało im się wylądować na południowym biegunie, gdzie warunki są znacznie trudniejsze od innych, a dodatkowo jest on znaczne słabiej oświetlony.
Japońska rakieta nośna H3 o której wspomnieliśmy wyżej wciąż jest testowana. Ostatnie próby lotu z lutego i marca 2023 roku nie zakończyły się najlepiej. Potwierdzenie jednak przez JAXA terminu księżycowej misji może sugerować, że do 2025 roku Japońscy inżynierowie uporają się ze wszystkimi problemami.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Gdzie właściwie lądował indyjski łazik? Burza wśród naukowców!
Grafika tytułowa: Alexander Andrews / Unsplash