Choć pozbawione są mózgu, to jednak potrafią się uczyć?

Pływają w ciepłym morzu i posiadają około tysiąca komórek nerwowych. A jednak potrafią się uczyć...

Jak zwracają uwagę naukowcy – meduzy – choć nie mają mózgu i mają niewiele komórek nerwowych to mogą przyswajać wiedzę na podstawie doświadczeń z przeszłości i w odpowiedzi na to zmieniać swoje zachowania. Czy to coś nowego?

Okazuje się, że obecne badania podważają wcześniejsze poglądy sugerujące, że zaawansowane uczenie się wymaga scentralizowanego mózgu. Co ciekawe wskazują one nowe światło na ewolucyjne korzenie uczenia się i pamięci. Nowe badania ukazały się w „Current Biology”.

Meduzy są bardziej zaawansowane niż dotychczas sądzono. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze wykazało, że należące do kostkowców meduzy Tripedalia cystophora, zwierzęta endemiczne dla obszaru Morza Karaibskiego, mogą uczyć się na znacznie bardziej złożonym poziomie, mimo że posiadają około tysiąc komórek nerwowych i nie mają scentralizowanego mózgu – czytamy na portalu.

Meduzy są obecne na Ziemi od około pół miliarda lat. Przetrwały erę dinozaurów i potrafiły lepiej przystosować się do zmieniającego świata. Nadal jednak myślimy o nich jako o stworzeniach z ograniczonymi zdolnościami uczenia się.

Neurobiolog Anders Garm z Uniwersytetu w Kopenhadze od ponad dziesięciu lat bada meduzy kostkowe należące do grupy powszechnie uznanych za jedne z najbardziej trujących stworzeń na świecie. Są one niewielkie, bo mierzą około 1 centymetra średnicy i posiadają 24 oczu.

Naukowcy mają nadzieję, że nowo odkrytą wiedzę uda się wykorzystać na innych płaszczyznach.

Zrozumienie czegoś tak enigmatycznego i niezwykle złożonego jak mózg jest samo w sobie czymś absolutnie niesamowitym. Istnieje jednak wiele przydatnych możliwości. Jednym z głównych problemów w przyszłości będą niewątpliwie różne formy demencji. Nie twierdzę, że znaleźliśmy lekarstwo na demencję, ale jeśli lepiej zrozumiemy, czym jest pamięć, co jest głównym problemem w przypadku demencji, być może będziemy w stanie położyć podwaliny pod lepsze zrozumienie choroby i być może jej przeciwdziałanie – powiedział Anders Garm, cytowany przez portal.

Źródło: dzienniknaukowy.pl, University of Copenhagen

Czytaj też: Trygonelina poprawia zdolności poznawcze. Nowe badania z Japonii!

Grafika tytułowa: