Kosmiczny Teleskop Webba wykrył dwutlenek węgla na satelicie Jowisza!
Naukowcy dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba wykryli dwutlenek węgla na Europie, czyli jednym z satelitów Jowisza. Zapewne pochodzi on z podpowierzchniowego oceanu znajdującego się niestety pod grubą, lodową skorupą.
Gazowy olbrzym w naszym Układzie Słonecznym jest jednocześnie największą jego planetą. Jego pole magnetyczne jest aż 14 razy silniejsze od ziemskiego. To Galileusz odkrył w 1610 roku cztery jego największe księżyce: Io, Europę, Ganimedesa oraz Kallisto. Do lutego tego roku odkryto łącznie aż 95 naturalnych satelitów Jowisza. Jednak to przede wszystkim cztery największe są pod niemal stałą obserwacją astronomów.
Europa to właściwie lodowa kula, gdzie panuje średnia temperatura na poziomie – 170 stopni Celsjusza. Jest on nieco mniejszych od naszego Księżyca. Astronomowie uważają, że pod lodem kryje woda, a właściwie jeden wielki ocean, w którym mogą panować warunki sprzyjające zachodzeniu złożonych reakcji chemicznych. Dodatkowo odkryto dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a pojawiające się i znikające chmury, które są prawdopodobnie parą wodną związaną z aktywnością gejzerów. Teraz odkryto jeszcze dwutlenek węgla. Nowe badania zostały opisane w piśmie „Science”.
Mamy dowody obserwacyjne na to, że węgiel, który widzimy na powierzchni Europy, pochodzi z oceanu. To nie jest drobnostka. Węgiel jest biologicznie istotnym pierwiastkiem – powiedziała Samantha Trumbo z Cornell University, główna autorka drugiej publikacji, cytowana na portalu.
Zdaniem innego autora artykułu – Geronimo Villanueva z NASA’s Goddard Space Flight Center – zrozumienie składu chemicznego oceanu Europy może pomóc określić, „czy jest on nieprzyjazny dla życia, jakie znamy, czy też może być dobrym dla niego miejscem”.
Odkrycie dwutlenku węgla w bogatych w sól obszarach lodowej skorupy Europy wskazuje, że CO2 pochodzi z oceanu poniżej, a nie ze źródeł zewnętrznych, takich jak meteoryty. Życie, jakie znamy, uwielbia jeść i oddychać dwutlenkiem węgla, dlatego oznaka, że ocean Europy może zawierać obfitość CO2, bardzo dobrze wróży możliwości istnienia tam życia – powiedział Kevin Hand, astrobiolog w NASA Jet Propulsion Laboratorium.
Źródło: dzienniknaukowy.pl, NASA
Czytaj też: Jak przeżyć długi lot w kosmosie? Naukowcy odkryli pewien preparat!
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash