Egzoplaneta z trzema słońcami? Nowe odkrycie!

Europejskie Obserwatorium Południowe poinformowało, że odkryto egzoplanetę z trzema słońcami. Cały układ oddalony jest od Ziemi o prawie 500 mln lat świetlnych. Wcześniej uważano, że trzy słońca oznaczone jako system gwiezdny HIP 81208 są układem potrójnym. Jednak szczegółowe analizy wykazały, że wokół jednej z nich krąży nie widziana wcześniej planeta. Co jeszcze bardziej jest intrygujące to fakt, że jej masa jest 15 razy większa od masy Jowisza.

System HIP 81208 to jeden z wielu znanych obecnie układów potrójnych. Jak większość z nich, składa się z dwóch blisko położonych gwiazd, i trzeciej – dalekiej. Jedna z gwiazd systemu to brązowy karzeł. Tak nazywa się gwiazdę, która ma zbyt małą masę, by rozpoczęła się w niej fuzja jądrowa – i by zaczęła emitować ogromne ilości energii tak jak nasze Słońce. Brązowe karły czasami nazywa się nieudanymi gwiazdami (od angielskiego failed star). Ich masa to ok. 80 mas Jowisza – czytamy na portalu.

Planeta o której wcześniej wspomnieliśmy krąży stosunkowo blisko brązowego karła. Z kolei ta gwiazda krąży wokół położonych w jego centrum dwóch innych gwiazd. Można więc uznać, że tcałość tworzy układ poczwórny, ale o strukturze hierarchicznej.

Zespół stojący za odkryciem podkreśla, że HIP 81208 to pierwszy układ poczwórny, który został wykryty dzięki bezpośredniemu fotografowaniu kosmosu. Najpopularniejszym sposobem znajdowania nowych planet pozasłonecznych jest metoda tranzytowa. Polega ona na wyłapywaniu subtelnych zmian w jasności obserwowanej gwiazdy, świadczących o tym, że pomiędzy nią a obserwatorem (np. teleskopem) przesuwa się planeta. Masywna egzoplaneta z HIP 81208 była zaś widoczna jako jasny kleks w pierścieniu światła otaczającego macierzystą gwiazdę – podsumowano w materiale.

Źródło: www.national-geographic.pl

Czytaj też: Varda Space ma problem. Kosmiczna fabryka utknęła na orbicie!

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash