Ultradźwiękami można wpływać na działanie mózgu!

Ukierunkowane ultradźwięki mogą zmienić funkcjonowanie mózgu. Zdaniem naukowców mogą się one okazać bardzo przydatne przy leczeniu na przykład depresji, uzależnień czy stanów lękowych.

Naukowcy z University of Plymouth z Wielkiej Brytanii badali, jak na ludzki mózg wpływa nowa technika, zwana przezczaszkową stymulacją ultradźwiękową (TUS). Efekty swojej pracy opublikowali w „Nature Communications”.

W medycynie znane są ultradźwięki, które stosuje się głównie do obrazowania ultradźwiękowego, czyli znane jako USG. W przypadku TUS jest nieco inaczej. Skupione wiązki mogą bowiem zwiększyć ciśnienie w obszarze docelowym i zmienić sposób, w jaki porozumiewają się ze sobą poszczególne komórki nerwowe, czyli neurony.

Badanie przeprowadzone na 24 dorosłych osobach wykazało, że TUS może wywoływać znaczące zmiany w stężeniu GABA (kwasu gamma-aminomasłowego) w tylnej korze obręczy mózgu w ciągu godziny po zabiegu ultradźwiękowym. W ciągu godziny po zabiegu TUS głębokim zmianom uległ również sposób, w jaki tylna część kory obręczy komunikuje się z resztą mózgu – czytamy na portalu.

Zdaniem naukowców i ekspertów z różnych szpitali w Wielkiej Brytanii badanie to stanowi ważny pierwszy krok w tworzeniu zastosowań klinicznych. Ukierunkowane ultradźwięki mogłyby wykorzystywać do leczenia właśnie depresji czy uzależnień. Co jest istotne eksperymenty dostarczyły dowodów również na to, że TUS działa u ludzi i że zmiany w mózgu są odwracalne.

Przed naukowcami jeszcze daleka droga do stosowania tej metody w praktyce klinicznej. Jednak już teraz badają oni także jak TUS może wpływać na układ dopaminergiczny. To bowiem mogłoby potencjalnie zmienić sposób, w jaki ludzie podejmują decyzje, uczą się i są zmotywowani do angażowania się w określone zachowania istotne dla uzależnienia.

Wiemy już, że określone obszary mózgu (i niektóre z ich połączeń) są dysfunkcjonalne w pewnych warunkach, ale inne regiony mogą działać doskonale. To badanie daje nam prawdziwy potencjał do rozważenia wykorzystania ultradźwięków w bardziej ukierunkowanych interwencjach u osób z różnymi schorzeniami psychicznymi – stwierdziła dr Elsa Fouragnan, profesor nadzwyczajna neurologii na University of Plymouth.

Źródło: termedia.pl

Czytaj też: AI w walce z rakiem piersi

Grafika tytułowa: David Matos / Unsplash