Kielce staną się kosmiczną stolicą Europy. Zawody łazików w weekend!
Tegoroczne European Rover Challenge, czyli zawody z wykorzystaniem łazików marsjańskich odbędą się w dniach 15-17 września. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim, gośćmi z NASA i i innych światowych agencji kosmicznych, a także na degustację kosmicznych potraw.
W tym roku na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim zmierzy się 25 drużyn z 12 krajów. Same zawody odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Każdy z kolejnych dni ERC 2023 będzie poświęcony innemu zagadnieniu. W piątek uczestnicy przeniosą się na Marsa – aby spotkać dr. Robert Zubrina, światowej sławy eksperta ds. Marsa i założyciela The Mars Society. Będzie także wyjątkowa okazja porozmawiać z szefem polskiego inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC Poland), aby dowiedzieć się jakie możliwości finansowe czekają na startupy i osoby z pomysłami na wykorzystanie technologii kosmicznych – czytamy na portalu.
W sobotę zapanowano „Artemis Day”. Specjaliści w zakresie kosmicznych technologii skupią się między innymi na powrocie człowieka na Księżyc czy pozyskaniu jego zasobów. Natomiast w niedzielę goście będą rozmawiać o wykorzystaniu danych satelitarnych. Podczas trzech dni będzie można spotkać znacznie więcej znakomitych ekspertów zaproszonych przez organizatorów.
Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Sławosza Uznańskiego, polskiego astronautę projektowego ESA, Lesa Johnsona, fizyka, nagradzanego autora książek science-fiction i inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorkę operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkara, specjalistę od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesora na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, Jamesa Skinnera, geologa NASA, tworzącego mapy innych planet, Raphaela Roettgena, E2MC Ventures, funduszu venture capital wspierającego firmy z sektora kosmicznego. Wśród gości ERC spotkamy także dr Annę Burzykowską zarządzająca w ESA infrastrukturą Programu Obserwacji Ziemi Copernicus oraz popularyzatorów nauki: dr. Tomasza Rożka i Piotra Koska ze znakomitego kanału Astrofaza – podano także.
European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora: roverchallenge.eu
Źródło: naukawpolsce.pl
Czytaj też: Rakieta w pełni odzyskiwalna przeszła udane testy
Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels