Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił młode gwiazdy
Kosmiczny Teleskop Hubble’a w trakcie obserwacji galaktyki ESO 300-16 uchwycił coś więcej. Okazało się, że to widmowy blask, za który odpowiadają młode gwiazdy.
Naukowcy zwracają uwagę, że jest to obszar, gdzie rodzą się nowe obiekty tego typu i efektem jest widok przypominający właśnie lśniącą chmurę. Galaktyka ESO 300-16, którą obserwował Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest od nas oddalona o blisko 30 mln lat świetlnych.
Obraz galaktyki ESO 300-16 uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujawnia nam widmowy blask. Za tym widokiem stoją młode gwiazdy, które rodzą się wewnątrz tego obiektu. Wspomniana galaktyka jest nieregularna ze względu na jej niewyraźny kształt oraz brak zgrubienia jądrowego i ramion spiralnych. Dlatego przypomina chmury – czytamy na portalu.
Co ciekawe Kosmiczny Teleskop Hubble’a znajduje się w kosmosie już ponad 30 lat i wciąż funkcjonuje bez większych zakłóceń, bo oczywiście kilka usterek się w tym czasie trafiło.
Powstał nawet wstępny pomysł, aby wykonać kolejne prace serwisowe przy Kosmicznym Teleskopie Hubble’a z wykorzystaniem kapsuły SpaceX o nazwie Dragon. Wcześniej obserwatorium serwisowano z użyciem promów kosmicznych NASA z programu Space Shuttle, ale finalnie go zamknięto, bo w trakcie licznych misji doszło do dwóch katastrof z udziałem ludzi – podsumowano na portalu.
Czytaj też: Podróżnik gwiezdny niebawem będzie widoczny gołym okiem
Źródło: geekweek.pl
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash