Oceany już nie będą niebieskie? Nowe ustalenia naukowców!

Ponad połowa powierzchni oceanów w ciągu ostatnich 20 lat nabrała bardziej zielonego odcieniu. Być może jest to efekt działań człowieka w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi na świecie.

Naukowcy jak na razie nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie jakie skutki może przynieść to zjawisko. Wcześniej zmiana koloru miała charakter okresowy wraz z nagrzewaniem się powierzchni oceanów i zakwitem fitoplanktonu. Brakowało również ujednoliconego systemu badań powierzchni oceanów.

Autor badań dr B. B. Cael, naukowiec zajmujący się oceanami i klimatem w National Oceanography Centre w Southampton w Wielkiej Brytanii wraz z zespołem postanowił przeanalizować informacje z MODIS, czyli czujnika znajdującego się na pokładzie satelity Aqua NASA, który został wystrzelony w 2002 roku i nadal krąży wokół Ziemi.

Dzięki dwóm dekadom danych zbieranych przez MODIS badacze byli w stanie zaobserwować długoterminowe trendy. Okazuje się, że w tym czasie 56 proc. powierzchni oceanów zmieniło swój kolor. Chodzi głównie o wody tropikalne i subtropikalne, znajdujące się w obszarach równikowych. Eksperci podsumowują, że wody stają się z czasem bardziej zielone czytamy na portalu.

To dlaczego właściwie oceany stają się bardziej zielone? Zdaniem doktora Cael’a raczej nie jest to jednak bezpośredni efekt wzrostu temperatury powierzchni wód. Wynika to z faktu, że obszary, w których zaobserwowano zmianę koloru, nie pokrywają się z obszarami, w których temperatura wzrosła.

Zakłada się, że może mieć to coś wspólnego z dystrybucją żywności w oceanach.

Ocieplanie się górnych warstw wody utrudnia składnikom odżywczym wydostanie się na powierzchnię, zatem przeżyć może głównie mniejszy fitoplankton. Prowadzi to do ogólnych zmian w ekosystemach i kolorze wody. Ale to tylko jedna z koncepcji – czytamy na portalu.

Naukowcy mają nadzieję, że po wyniesieniu przez NASA na orbitę satelitę PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem) uda się przeprowadzić znacznie dokładniejsze badania.

Nowy satelita powinien pozwolić nam zrozumieć ekologiczne implikacje obserwowanych trendów w strukturze ekosystemów oceanów w nadchodzących latach – powiedziała Ivona Cetinić, oceanograf z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, która pracuje nad PACE.

Czytaj też: Tencent przejmie kontrolę w Techlandzie

Źródło: wp.pl, Nature, Massachusetts Institute of Technology

Grafika tytułowa: Dan Stark / Unsplash