Oceany już nie będą niebieskie? Nowe ustalenia naukowców!
W ciągu ostatnich 20 lat ponad połowa powierzchni oceanów zmieniła swój kolor na bardziej zielony. Naukowcy zastanawiają się, czy zjawisko to może być efektem działalności człowieka w połączeniu z globalnymi zmianami klimatycznymi. Choć zmiany koloru w oceanach były już wcześniej obserwowane w wyniku sezonowego wzrostu temperatury powierzchni wód i zakwitu fitoplanktonu, teraz mają one charakter długotrwały i rozległy, co budzi niepokój.
Zjawisko to zostało zbadane przez zespół naukowców pod przewodnictwem doktora B. B. Caela z National Oceanography Centre w Southampton. Zespół analizował dane pochodzące z MODIS – czujnika znajdującego się na satelicie Aqua NASA, który od 2002 roku monitoruje powierzchnię Ziemi. Wnioski, które zostały wyciągnięte, wskazują, że zmiany koloru oceanów nie są bezpośrednio związane z podwyższoną temperaturą wód, ponieważ obszary z większymi zmianami koloru nie pokrywają się z tymi, gdzie temperatura rosła najszybciej.
Naukowcy sugerują, że za zmiany koloru może odpowiadać inny czynnik, a mianowicie dystrybucja substancji odżywczych w oceanach. Zmiany te mogą mieć wpływ na fitoplankton, który reaguje na zmiany w rozkładzie zasobów pokarmowych, co z kolei wpływa na kolor wody. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie konsekwencje niesie za sobą to zjawisko, a odpowiedzi na te pytania będą wymagały dalszych badań.
Nadzieje na dokładniejsze poznanie przyczyn zmian w kolorze oceanów wiążą się z nadchodzącą misją NASA, która ma wynieść na orbitę satelitę PACE. Dzięki niemu naukowcy będą mogli przeprowadzić bardziej szczegółowe badania ekosystemów oceanicznych, w tym planktonu, chmur oraz roślinności morskiej. PACE ma dostarczyć nowych danych, które mogą pomóc w rozwiązaniu zagadki tego tajemniczego zjawiska.
Czytaj też: Tencent przejmie kontrolę w Techlandzie
Źródło: wp.pl, Nature, Massachusetts Institute of Technology
Grafika tytułowa: Dan Stark / Unsplash