Polscy naukowcy współtworzą nowy rodzaj pasty do zębów!

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku współpracowali z międzynarodowym zespołem medyków, aby zidentyfikować i opracować nową recepturę pasty hydroksyapatytowej.

Pasta do zębów zawierająca fluor może zagrażać zdrowiu po połknięciu. Stąd poszukiwania nowej substancji, która będzie tak samo efektywna a jednocześnie bezpieczna.

Dzięki naszemu nowemu badaniu klinicznemu wykazano, że hydroksyapatyt zapobiega próchnicy zębów u dorosłych. Jest to ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego – powiedziała na łamach Frontiers Science News profesor Elżbieta Paszyńska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, współprowadząca badanie.

Podczas badań okazało się, że hydroksyapatyt nie tylko osiąga efektywność porównywalną do fluoru. Dobrze hamuje także demineralizację zębów, a nawet prowadzi do remineralizacji, czyli pozytywnie wpływa na odbudowę szkliwa.

Zastosowanie związków remineralizujących jest dobrodziejstwem, ponieważ może ograniczyć potrzebę inwazyjnego leczenia zmian próchnicowych za pomocą wiertła – podkreśla profesor Paszyńska.

Nowa pasta została już także wypróbowana na osobach dorosłych. W trakcie badań 171 osób postanowiono podzielić na dwie grupy – jedna używała standardową pastę, a druga taką o nowej recepturze. Po kilkunastu miesiącach okazało się, że oba rodzaje past były tak samo skuteczne w ochronie uzębienia przed takimi chorobami, jak chociażby próchnica.

Jak wskazuje profesor Elżbieta Paszyńska, taki efekt jest szczególnie pożądany w minimalnie inwazyjnej stomatologii, gdzie w przypadku ubytków stara się zachować jak największą ilość tkanki zęba, gdzie jeszcze może dojść do remineralizacji – czytamy na portalu.

Czytaj też: Nowe odkrycie pomoże odwrócić starzenie się?

Źródło: geekweek,interia

Grafika tytułowa: Diana Polekhina / Unsplash