ChatGPT pomógł zaprojektować i zbudować robota

Naukowcy z Technische Universiteit Delft w Holandii i z École polytechnique fédérale de Lausanne w Szwajcarii podjęli się oceny, czy ChatGPT może zaoferować wzrost produktywności zespołom inżynierów robotyki.

Naukowcy w toku dyskusji zdecydowali się ostatecznie na budowę robota przeznaczonego do zbioru pomidorów. W tym celu poprosili ChatGPT o pomoc. Tymczasem ChatGPT zarekomendował nawet automatyzację zbioru pomidorów. Według niego uprawa pomidorów jest jedną z najbardziej wartościowych ekonomicznie upraw. Dodatkowo zaproponował wykorzystanie silikonu i gumy jako materiałów chwytających w celu uniknięcia miażdżenia owoców.

Jak podaje portal instalki.pl, naukowcy stwierdzili, że wykorzystanie narzędzi takich jak ChatGPT może odciążyć projektantów robotów w niektórych zadaniach, pozwalając im na skupienie się na zadaniach bardziej technicznych. Poza tym, takie narzędzia mogą pomóc im zdobyć istotne informacje dotyczące dziedzin, które wykraczają poza obszar ich specjalizacji.

Zdaniem badaczy z TU Delft i EPFL sztuczna inteligencja, póki co nie jest w stanie samodzielnie zaprojektować robota i nie będzie zdolna do tego jeszcze przez prawdopodobnie długi czas. To po pierwsze dlatego, że czatboty czasem dostarczają odpowiedzi stronnicze, wprowadzające w błąd lub wręcz fałszywe czy sfabrykowane informacje. Wynika to z faktu, że narzędzia takie jak ChatGPT przeszukują dużą pulę publicznej wiedzy i używają zaawansowanej statystyki, by zgadnąć najbardziej poprawną odpowiedź na pytanie – podał porta.

Czytaj też: Implanty medyczne z drukarki 3D? Polska uczelnia już to robi!

Kod tak, ale trzeba go zweryfikować

Jak zwraca uwagę portal, mimo że ChatGPT potrafi generować kod programistyczny, często ten kod jest daleki od ideału lub wręcz bezużyteczny. Okazało się, że kod został wygenerowany, ale wymagał oczyszczenia. To wydaje się zrozumiałe, bo ChatGPT nie został zaprojektowany do pisania kodu, ale nawet narzędzia takie jak GitHub CoPilot, ukierunkowane właśnie na to, mają jedynie pomagać w wykonywaniu prostych zadań lub automatyzacji niektórych żmudnych części procesu tworzenia oprogramowania.

Generowanie niezbędnych modeli CAD do projektowania elementów mechanicznych i elektronicznych robota były natomiast obszarami pracy, w zakresie których inżynierowie musieli wykonać zdecydowaną większość zadań. W ich przypadku ChatGPT okazał się przydatny tylko w burzy mózgów na temat kształtu i rozmiaru chwytaka robota.

Robota, który zbiera pomidory udało się jednak zbudować, choć było to dziełem współpracy człowieka i sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja nie byłaby w stanie stworzyć go samodzielnie.

Źródło: instalki.pl, PAP

Grafika tytułowa: Zac Wolff / Unsplash