Telewizor Samsung Neo QLED QN85C – piękny i bestia… w jednym
TV o świetnych parametrach z funkcją bezprzewodowego monitora i centrum sterowania smart home.
Ten telewizor zachwycił mnie pod wieloma względami. Po pierwsze jest to mój pierwszy kontakt z technologią Neo QLED, która okazała się zaskakująco dobra. Po drugie forma QN85C jest bardzo smukła, konstrukcja bezramkowa, a design oryginalny. Jednak najwięcej do powiedzenia mamy na temat tego co kryje się w środku… i nie chodzi tu tylko o to jak ogląda się na nim filmy, ale także o funkcje dodatkowe, które są genialne.
Nasz pierwszy raz
Nasze pierwsze spotkanie było bardzo przyjemne Samsung Neo QLED QN85C pojawił się w drzwiach punktualnie co do minuty, po szybkim unboxingu okazało się, że w zestawie znajdziemy ekran, plastikową podstawę i ciężki stalowy blacik, który przykręcamy do plastikowej podstawy. Minus jest taki, że dostajemy w zestawie 8 śrubek do wkręcania, zamiast sprawdzonych w poprzednich modelach Samsunga systemów montażu. Jednak można na to przymknąć oko, bo w końcu tylko dziennikarze mogą na to ponarzekać, bo każdy inny człowiek skręca taki TV raz na kilka lat, a nie raz w miesiącu jak my. Do tego otrzymujemy zgrabny mały pilocik oraz komplet dokumentacji papierowej.
Czym jest Neo QLED?
W wielkim skrócie, Neo QLED jest to technologia wykorzystywana w telewizorach Samsunga, która jest połączeniem paneli QLED z Mini LEDami. Dzięki zastosowaniu bardzo dużej ilości mini LEDów ekran ma więcej stref podświetlania i dzięki temu ma większą jasność, wyświetla dokładniejsze kolory, wyższe kontrasty i dokładniejsze czernie niż tradycyjny QLED. Jest to stosunkowo nowa technologia, która konkuruje z OLEDami.
Przeczytaj też: Telewizor SONY XR-55A95K OLED – zdecydowanie najlepszy obraz 2022 roku | CoNowego.pl
Piękny?
Tytułowa piękność Samsung Neo QLED QN85C to faktycznie bardzo udany model. Wystarczy obejść go dookoła po złożeniu, żeby zachwycić się jego niezwykłą smukłością. Jego głębokość bez podstawy czyli szerokość panela to 2,59cm! Jest to głębokość po całej powierzchni, a nie tylko z góry czy z dołu. Cała elektronika została spłaszczona do granic możliwości i telewizor swoimi gabarytami przypomina trochę obraz. Plecki są płaskie z matowego plastiku i wymodelowane na wzór szczotkowanego aluminium. Nie często będziemy je oglądać, ale są wykonane estetycznie i z pomysłem. Konstrukcja telewizora jest bezramkowa, bowiem minimalistyczna, srebrna ramka jest bardzo, ale to bardzo cienka. Jednak jeżeli mógłbym coś zmienić, to wybrałbym czarną ramkę, bo ta była by jeszcze bardziej niewidoczna. Podstawa jest ciężka, solidna i umiejscowiona centralnie. Prześwit pomiędzy obudową, a stopką wynosi kilka centymetrów i bez problemu zmieści się tam soundbar.
Bestia?
Testowany model to Samsung Neo QLED QN85C w rozmiarze 55 cali, UHD/4K, 3840 x 2160 pikseli z podświetlaniem Mini LED. Ekran ma częstotliwość odświeżania 120 Hz i obsługuje HDR10 oraz HLG. Dzięki zastosowaniu technologii Quantum Mini LED oferuje dużo więcej niż zwykły LED w postaci precyzyjnej kontroli podświetlania ekranu. Neo QLED oferuje jaśniejszy, bardziej kontrastowy ekran z bardziej wyrazistymi kolorami, nawet w bardzo jasnych warunkach. Jest do tego stopnia jasny, że można na nim oglądać filmy w słoneczny dzień na tarasie, choć nie jest to urządzenie do stosowania na zewnątrz. Zestawiając go ze zwykłym QLEDem lub OLEDem wartości te widać wyraźnie. Natomiast wieczorem w zaciemnionym salonie warto ręcznie ustawić sobie odpowiednią jasność, gdyż standardowe ustawienia są zdecydowanie za jasne. Ponieważ wciąż wiele treści TV i VOD mamy dostępnych tylko w Full HD, to cieszy wiadomość, że QN85C ma udoskonalony proces skalowania o jakości zbliżonej do 4K, który oparty jest na dwudziestu wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane obrazu. Każda z sieci odpowiada za określony obszar i jest automatycznie dobierana przez algorytm, aby zwiększyć jakość dostarczanej treści. W skrócie… sztuczna inteligencja wygenerowana przez neuronowy Procesor AI Quantum 4K, odczytuje obraz słabszej jakości, powiększa go do 4K, procesuje, poprawia i wyświetla w lepszej jakości.
Tizen
System operacyjny tego urządzenia to nie Android TV, ale Tizen TV sprawdzony, bardzo stabilny i elastyczny system, na którym działają wszystkie Samsungi. Oferuje on dosłownie wszystkie możliwe aplikacje, jakie znajdziemy w Android TV. Jednym przyciskiem wchodzimy do sklepu, w którym pobieramy darmowe aplikacje w mgnieniu oka. System ten ma jeszcze jedną dużą zaletę, mianowicie w bardzo prosty sposób pozwala na ustawienie swoich preferencji obrazu, dźwięku lub innych ustawień w trakcie oglądania filmów, wyświetlając w dolnej części ekranu szary, transparentny pas z szybkim dostępem.
Przeczytaj tez: Hisense A9G 65 OLED – telewizor i soundbar w jednym | CoNowego.pl
Mocna nuta
Dźwięk w Samsung Neo QLED QN85C to kolejne miłe zaskoczenie, bo po tej cieniutkiej obudowie nie spodziewałem się usłyszeć tak mocnych basów. Okazuje się, że w urządzeniu zamontowano aż sześć głośników, z czego dwa to niskotonowe przetworniki, które miło i ciepło pomrukują. Pełnię brzmienia usłyszymy tylko wtedy, gdy odkręcimy moc nieco głośniej. Wówczas uaktywniają się subwoofery oraz dźwięk przestrzenny, który serio mnie zaskoczył. Wszystko spina System Dolby Atmos w połączeniu z wielokanałowymi głośnikami 2.2.2CH i sprawia, że poczujemy się jak w kinie, ale pod warunkiem, że źródło dźwięku filmu będzie w formacie Dolby Atmos.
Ale to nie wszystko…
To co mi się szczególnie spodobało to możliwość wykorzystania telewizora jako monitora. Część z nas nadal pracuje z domu, albo przynajmniej hybrydowo i jest tu znakomita i bardzo praktyczna funkcja, która bez kabli połączy każdy komputer, zarówno Mac i PC z QN85C. Korzystałem z tego rozwiązania pracując na laptopie, podczas telekonferencji, ale też podczas prezentacji i spotkań w MS Teams. Opóźnienie jest widoczne, ale jest minimalne i zupełnie nie przeszkadza w pracy. Dodatkowo TV pozwala podłączyć kamerę do portu USB.
Granie na ekranie
Inną ciekawą funkcją jest granie w gry na konsole XBOX, ale bez konsoli. Wystarczy zainstalować aplikacje ze sklepu XBOX, podłączyć dowolny kontroler do TV i opłacić Subskrybcję Game Pass, w ramach której mamy dostęp do 100 gier za drobną opłatą, lub możemy skorzystać z innych platform jak np. GeForce NOW. Ponadto czeka na was całkiem sporo samodzielnych gierek, apek i usług sieciowych.
Smart Home
Telewizor może być też naszym HUBem do sterowania inteligentnym domem. Po zalogowaniu na konto chmurowe Samsung w TV, w sekcji SmartThings wyświetliły mi się moje Smart urządzenia. Z poziomu ekranu możemy sterować oświetleniem w całym domu, uruchomić odkurzacz, sprawdzić jakość powietrza w oczyszczaczach, temperaturę w pokoju i wiele innych rzeczy w zależności od tego jakie inne Smart urządzenia mamy.
Sterowanie
Pilot w Samsung Neo QLED QN85C to nieduże zgrabne urządzenie, na którym znajdziemy tylko kilka najważniejszych przycisków. Bez zbędnej klawiatury numerycznej, bez kolorowych przycisków do nie wiadomo czego. Pilot jest lekki, dobrze wyprofilowany, wygodnie leży w dłoni. Został wyposażony w akumulator i ładowanie przy pomocy portu USB-C. Natomiast na pleckach znajdziemy panel solarny do ładowania energią słoneczną. Przyciski funkcyjne są przypisane do Netflix, Prime Video, Disney + i przeglądarki www.
W sumie…
Samsung Neo QLED QN85C to bardzo udany model, który od razu wpada w oko, dzięki bardzo smukłej konstrukcji i wysokiej jakości wykończenia. Stalowa ramka podkreśla jego wyższe pochodzenie, a tylne plecy, mimo iż wykonane są z plastiku to zadano sobie trud, by wyprofilować je i nadać fakturę szczotkowanego aluminium. Obraz jest świetny, dźwięk bardzo dobry, obsługa systemy Tizen TV łatwa i intuicyjna, można na nim pracować, grać w gry, sterować Smart domem. Telewizor także dobrze radzi sobie także z odtwarzaniem różnych formatów filmów z podłączonego dysku przez USB.
Specyfikacja Samsung Neo QLED QN85C
- Ekran: 55″ QLED, UHD/4K, 3840 x 2160 pikseli
- Smart TV: Tak
- Tuner: Analogowy, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2/HEVC/H.265
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 120 Hz
- Technologia HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG
- Złącza: HDMI x4, USB x2
- Funkcje: Wi-Fi, DLNA, Bluetooth, Samsung NEO QLED
- Format ekranu: 16:9, UHD/4K QLED
- Podwójny tuner HD: Tak
- Tuner: Analogowy, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2/HEVC/H.265
- Technologia HDR (High Dynamic Range): HDR10, HLG
- Technologia producenta: Samsung NEO QLED
- Procesor: Czterordzeniowy
- Funkcje poprawy obrazu: 100% Natężenie Kolorów, AI HDR Remastering, AI Upscaler, Auto Low Latency, Filmmaker Mode, Game Motion Plus, HDR10+, Motion Xcelerator Turbo+, Quantum Dot Color, Super Ultrawide GameView, Supreme UHD Dimming, Technologia Quantum Matrix, Tryb filmowy, Variable Refresh Rate, Wzmacnianie kontrastu
- Kontrast (dynamiczny): Quantum Matrix Technology
- Rodzaj podświetlenia: Mini LED
- System dźwięku przestrzennego: Dolby Digital Plus
- System dźwięku: 2.2.2
- Wbudowane głośniki: 6
- Moc głośników [W]: 60
- Subwoofer: Tak
- Funkcje dodatkowe dźwięku: Adaptacja Dźwięku+, Aktywny wzmacniacz głosu, ARC, Audio Pre-selection Descriptor, Bluetooth Audio, Dźwięk Podążający za Obiektem, eARC, Głośnik niskotonowy, Multiroom Link, Q-Symphony
- System kodowania dźwięku: Dolby Atmos
- Smart TV: Tak
- Tizen TV: Tak
- Wi-Fi: Tak
- DLNA: Tak
- HbbTV: 2.0.3
- Bluetooth: Tak
- Przeglądarka internetowa: Tak
- Nagrywanie na USB: Nie
- Komunikacja dodatkowa: Wi-Fi Direct, Złącze Anynet+
- Miracast: Nie
- Airplay: Nie
- Liczba złączy HDMI: 4
- Liczba złączy USB: 2
- Złącze Ethernet (LAN): Tak
- Cyfrowe wyjście optyczne: Tak
- Złącze CI (Common Interface): Tak
- Wyjście słuchawkowe: Nie
- Szerokość: 122.74 cm
- Wysokość z podstawą: 76.8 cm
- Głębokość z podstawą: 25.3 cm
- Głębokość: 2.59 cm
- Waga z podstawą / bez podstawy: 20.2 / 17.2 kg
- Standard VESA: 200 x 200
- Cena: 7799 zł