EPSON EH-LS300W – domowe kino na całą ścianę

Inteligentny projektor laserowy o rozdzielczości Full HD i przekątnej obrazu 120″, z Android TV i systemem dźwięku YAMAHA.

Nowe technologie takie jak płaskie telewizory i coraz bardziej zaawansowane projektory oraz powszechny dostęp do dziesiątek platform streamingowych z filmami sprawiły, że chodzenie do kina przestało nam się opłacać. Koszty dojazdu do kina, cena biletu i przekąsek dla jednej osoby to średnio 88 zł, a za tyle możemy wykupić dostęp do dwóch albo trzech serwisów VOD na miesiąc. Coraz większe domowe ekrany i doskonalszy sprzęt audio dołożył swoje i oto jesteśmy świadkami znikania tradycyjnych sal kinowych z naszego życia. Kompleks 12 sal – Multikino Warszawa Ursynów już został przeznaczony do rozbiórki, a na jego miejscu powstanie najprawdopodobniej budynek mieszkalny. Żeby samych siebie trochę usprawiedliwić, trzeba też jasno powiedzieć o tym, że twórcy przestali już dawno dbać o hity kinowe i od dłuższego czasu nie ma na co do kina iść. Dlatego bierzemy pod lupę kolejny projektor kina domowego.

Niema to jak w domu

EPSON uwielbia trudne do zapamiętania, skomplikowane nazwy numeryczne i tak EH-LS300W to laserowy projektor kina domowego krótkiego rzutu, czyli taki, który możemy postawić tuż pod ścianą lub najlepiej specjalnym ekranem i będziemy cieszyć się obrazem w rozmiarach do 120 cali. Jest to urządzenie pochodzące z bardzo designerskiej linii EpiqVision Ultra, które bardzo ładnie prezentuje się na regale. Sprzęt został wyposażony także wysokiej klasy nagłośnienie oraz system Android TV. Sami przyznacie, że z takim projektorem nie ma co się ruszać z domu. Kino przyjdzie do nas.

Przeczytaj też: Projektor Acer H6800BDa – kino domowe w 4K | CoNowego.pl

Z ekranem czy bez

Przed zakupem projektora zawsze zadajemy sobie jedno, bardzo ważne pytanie. Czy za dnia coś widać? Otóż sprawy wyglądają tak, że aby oglądać projektor za dnia, potrzebujemy specjalny ekran, najlepiej przeznaczony do konkretnego modelu. Nie są to rzeczy tanie, bo ich ceny w zależności od rozmiaru wahają się od 2000 do 6000 zł i wtedy obraz jest taki sam jak z telewizora. Wówczas nie potrzebujemy już nawet TV. Natomiast jeżeli nie zamierzamy kupować ekranu to za dnia obraz jest akceptowalny. Przy jasności na poziomie 3600 lumenów, teraz pisząc i siedząc w salonie w słoneczny, bezchmurny dzień wyświetlam film na jasnej ścianie i dobrze widzę kolory, jedynie kontrastu brakuje. Biorąc pod uwagę, że większość czasu spędzamy w pracy, lub szkole i gdy wracamy do domu to często jest już szaro za oknem, to dla wielu z nas nie powinno to mieć znaczenia. Osobiście dla tego sprzętu zrezygnowałbym z telewizora bez wahania.

Dobre geny

EPSON EH-LS300W został wyposażony w technologię laserową, która cieszy się wysoką jakością obrazu i długą żywotnością. Rozwiązanie to ma zagwarantować pracę projektora nawet do 10 lat, musimy wierzyć producentowi na słowo, bo tego nie sprawdzimy. Projektor oferuje jakość Full HD do rozdzielczości 1920 x 1080 przy kontraście 2500000 :1 i jasności 3600 ANSI lumenów. W zależności od odległości urządzenia od ściany możemy uzyskać obraz wielkości od 61 – 120 cali. Na siłę można rozciągnąć na jeszcze większy i w filmach nie ma to znaczenia, ale w menu projektora w Android TV krawędzie zrobią się nam lekko miękkie i rozmyte. Jednak 120 cali to doprawdy imponujący rozmiar.

Przeczytaj też: Przenośny projektor Samsung The Freestyle – ale kino! | CoNowego.pl

Co widać…

Projektor działa na systemie Android TV i dzięki temu mamy dostęp do większości aplikacji. Znajdziemy tu HBO Max, Prime Video, i wiele innych serwisów VOD ale bez Netflix. Nie jest to pierwszy ani ostatni projektor bez obsługi Netflixa, a wynika to najprawdopodobniej z braku licencji między producentem sprzętu a serwisem VOD. Mimo tego, że projektor ma wbudowany Chromecast, streamuje wszystko poza Netflixem. Ale w dzisiejszych czasach, gdy mamy do wyboru takie VOD jak: Disney+, AppleTV, ViaPlay, Prime Video, Player, SkyShowTime, RakutenTV i wiele, wiele innych, to nie dla wszystkich może to mieć większe znaczenie.  

Co słychać…

EPSON EH-LS300W został wyposażony w system nagłośnienia we współpracy z firmą YAMAHA. Dwa przetworniki o mocy 20W zostały umieszczone na przedniej ściance i ukryte pod maskownicą z szarego, plecionego materiału. Jakość dźwięku można jeszcze poprawić w ustawieniach projektora, gdzie oprócz presetów takich jak Kino czy Muzyka znajdziemy Wzmocnienie Basów i Automatyczną Głośność, która znacznie podbija brzmienie stwarzając coś w rodzaju dźwięku przestrzennego. Naturalnie można do urządzenia podłączyć słuchawki oraz system Soudbar + Subwoofer, co też zrobiłem.

Podsumowując…

EH-LS300W to laserowy projektor krótkiego rzutu marki Epson o rozdzielczości Full HD, z Android TV i systemem audio od Yamachy. Urządzenie jest świetnie zaprojektowane i prezentuje się bardzo stylowo. Stojąc zaledwie kilka centymetrów od ściany oferuje obraz do rozmiaru 120 cali w proporcjach 16:9. Sam obiektyw jest umiejscowiony na przedniej krawędzi, dlatego wystarczy odsunąć go tylko ok. 10 cm od ściany, bo jego szerokość to 40cm, co w sumie daje nam 50 cm, czyli tyle ile zaleca producent. W EH-LS300W możemy też sterować jasnością obrazu. Jaśniejszy przydaje się za dnia i wtedy trochę słychać szum wentylatorów, ale przy zaciemnieniu jest zupełnie niesłyszalny.

Specyfikacja EPSON EH-LS300W

  • Typ matrycy: Laser
  • Kontrast: 2500000 :1
  • Rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080)
  • Jasność: 3600 ANSI lumen
  • Format obrazu: 16:9
  • Wielkość obrazu: 61 ” – 120 „
  • Krótkoogniskowy: tak
  • Wejście HDMI: 2
  • Wyjście liniowe audio: 1
  • Złącze USB: 2
  • Głośniki: 20 W
  • Łączność bezprzewodowa: tak
  • Pilot: podstawowy
  • Informacje dodatkowe: Android TV
  • Waga: 7,2 kg
  • Głośność (econo): 23 dB
  • Głośność (normal): 37 dB
  • Wymiary: 467‎ x 400 x 149 mm
  • Cena: 7999 zł