Razer Stream Controller X – kontrola absolutna
To małe urządzenie może sprawić, że cokolwiek będziesz robił na komputerze, zrobisz to szybciej, prościej, przyjemniej i bardziej efektywnie.
Stream Controller to takie urządzenie, które pierwotnie zostało zaprojektowane specjalnie dla streamerów. Idea tego interaktywnego padu była taka, żeby umożliwić osobom nadającym na żywo na Twitchu, You Tubie lub innych platformach wideo, zaprogramowanie kilkunastu przycisków, które będą wykonywały konkretne zadanie, jak np. odtworzą dźwięk, animacje, napisy itd. Tego typu urządzenia funkcjonują na co dzień w stacjach telewizyjnych, a także radiowych i są pewnego typu ewolucją miksera. RAZER korzystając ze współpracy i doświadczenia partnera, firmy Loupedeck, postanowił stworzyć narzędzie bardzo wszechstronne, które znajdzie zastosowanie w streamingu, edycji zdjęć i filmów, w pracy, w rozrywce oraz w grach. Ponad rok temu mieliśmy okazję poznać RAZER Stream Controller, a dziś pora na premierę nowej odsłony z literą X na końcu i całą masą nowych możliwości.
Życie samo pisze nowe scenariusze
Czy streamerzy pokochali Stream Controller? Tego niestety nie wiem, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że świat go pokochał. Przede wszystkim twórcy zrozumieli, jak wspaniałe rozwiązanie trzymają w rękach. RAZER Stream Controller X jest bowiem w pełni konfigurowalnym dekiem, wyposażonym w 15 przycisków, w tym każdy z wyświetlaczem LCD. To jednak nie wszystko, bo takich zaprogramowanych ekranów z gotowymi skrótami możemy mieć nieskończoną ilość. A co można do nich przypiąć? Hmm dosłownie wszystko. Pierwszy ekran jaki nas powita po instalacji oprogramowania to zestaw najczęściej używanych aplikacji, takich jak Chrome, You Tube, Twitch, Steam, Battle.net, Meta, Instagram, Discord i kilka innych… i to jest ekran nr.1. Możemy go zatrzymać, modyfikować, albo przejść na kolejny. W zależności od tego, do czego mamy zamiar wykorzystać kontroler, możemy personalizować poszczególne przyciski, zmieniać ich kolory, wybierać ikonki a nawet wyświetlać na nich zdjęcia. Po prostu mamy do dyspozycji 15 małych ekranów LCD.
Streamujesz?
Jeżeli całkiem przypadkiem streamujesz, to takie urządzenie potrafi ułatwić i urozmaicić każdego live’a. Pod przyciskami możemy zaprogramować różnego rodzaju dźwięki, także z własnej biblioteki, które dynamicznie można zmieniać w trakcie transmisji. Może to być różnego rodzaju muzyka, krótkie sample dźwiękowe, takie jak oklaski, gwizdy, werble itd. Ale możesz też połączyć RAZER Stream Controller X razem z systemem inteligentnego oświetlenia Philips Hue, co umożliwia w czasie rzeczywistym zmianę oświetlenia, jego kolorystyki, natężenia albo nawet całej sceny. Możliwości są nieograniczone, a ich liczba stale rośnie, dzięki powiększającej się bibliotece Marketplace, ale o tym później. Z najważniejszych obsługiwanych aplikacji kontroler współpracuje z: OBS Studio, StreamLabs, Twitch Studio, Razer Key Lights, Razer Audio Mixer, Volume Control, Stream Timer Controller, VoiceMod, Streamer.bot, Nanoleaf Lights, Voicemeeter, Lumia Stream i wieloma innymi programami.
Przeczytaj też: Razer Chroma Ornara V3 X – przewodowa klawiatura gamingowa | CoNowego.pl
Edytujesz zdjęcia lub filmy?
RAZER Stream Controller X najbardziej rozwinął się w segmencie foto/wideo, o czym świadczy ilość obsługiwanych programów, presetów i wtyczek. Jeżeli pracujesz na Photoshopie, Ilustratorze lub Premiere, to w pełni docenisz kontroler, bo w Marketplace znajdziesz dziesiątki, gotowych ustawień, makr i skrótów, które zostały już odpowiednio ułożone na ekranach. Edycja zdjęć lub filmów staje się wówczas szybsza i łatwiejsza. Kontroler obsługuje bardzo długą listę programów, takich jak min.: DaVinci, Resolve, Avid Media Composer, Affinity Photo, Affinity Designer, Blender, Cinema4D, Luminar, InDesign, Final Cut Pro i wiele innych.
Pracujesz w biurze?
Tu duże zaskoczenie. Okazało się bowiem, że RAZER Stream Controller X ma także zastosowanie do pracy w biznesie. W sklepiku możemy zaimportować gotowe presety dla takich aplikacji jak: Microsoft Teams, Excel, PowerPoint, Outlook, MuteDeck for Zoom, Slack, Weather Widget, Microsoft Powertoys, World Clock, Speed Test, Spotify i wiele innych. Ponadto zawsze możemy sami zaprojektować dowolny deck z dowolną aplikacją. Takim sposobem na wyświetlaczu możemy mieć skróty do aplikacji, ale też do konkretnych działań i nawet makr. Uruchamiając Outlook, możemy ustawić skróty do napisania nowej wiadomości w Wordzie, możemy mieć skrót do sprawdzania błędów, adjustacji, formatowania dokumentów czy druku. Podobnie w Excelu i PowerPoincie. Każda aplikacja może mieć swój oddzielny deck.
Przeczytaj też: W nich eksploduje ci głowa – słuchawki Razer Kraken V3 HyperSense | CoNowego.pl
Grasz w gry?
Jeszcze większe zaskoczenie spotkało mnie w sklepiku, w którym zobaczyłem do pobrania gotowy preset do gry Microsoft Flight Simulator. Zakładając, że macie swój Joystick i specjalny wolant, to RAZER Stream Controller X pozwala na dodatkową konfigurację i dostęp do wielu przełączników oraz parametrów lotu. Przyciski na wyświetlaczu zostały ładnie zaprojektowane, a po wciśnięciu zmieniają kolor, informując nas o tym, że działają. Zresztą grając w gry z pewnością docenicie szybkie skróty do Discorda, Steama, Twitcha, YT, czy nawet skróty do uruchomienia gier. Ikonki zwykle zaciągane są przez aplikacje, ale możemy je zmieniać, a nawet pobierać całe zestawy kolorystyczne i różne style z Marketplace.
Personalizujesz?
Wreszcie dochodzimy do Loupedeck Marketplace, czyli miejsca, z którego możemy pobierać darmowe i płatne dodatki. Zostały one podzielone na takie kategorie jak: Profile, czyli gotowe przygotowane zestawy decków, pod konkretne programy. Następnie mamy Plugins, czyli gotowe wtyczki, które zostały przygotowane do pracy z wieloma aplikacjami. Potem mamy pakiety ikonek, pakiety dźwiękowe, Stream Overlays, emotki i nalepki oraz presety i style wizualne. Chwilowo znajdziemy w sklepie ponad 250 różnego rodzaju dodatków, ale wkrótce pojawi się ich dużo więcej. Tak więc możliwości, dodatków i obsługiwanych programów jest duża ilość. Warto przy okazji wspomnieć o funkcji Dynamic Mode, która rozpoznaje w jakim programie obecnie pracujemy i dostosowuje deck do danej aplikacji. Pracując w Excelu będą się wyświetlały presety dla tego programu, ale wystarczy, że uruchomimy Photoshop’a lub inny program i RAZER Stream Controller X sam zmieni ikonki na naszym decku. Ta opcja jest naturalnie możliwa do wyłączenia.
Kupujesz?
Razer Stream Controller X to bardzo innowacyjne urządzenie, które jak widać może przydać się każdemu, ale szczególnie grupie osób, które zajmują się tworzeniem wszelkiego rodzaju treści. Możliwość personalizacji i automatyzacji poszczególnych ekranów, a także rosnąca biblioteka dodatków sprawiają, że kontroler znajduje coraz większą rzeszę fanów. Razer Stream Controller X jest w zestawie ze stojaczkiem, który jest pochylony w naszą stronę pod kątem 50 stopni oraz dwumetrowym przewodem USB. Urządzenie jest dostępne w cenie ok. 699 zł.