Prostą metodą przekształcają siarkowodór w wodór

Wysoce trujący i posiadający niemiły zapach, produkt uboczny różnych procesów, które oddzielają siarkę od ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i innych produktów.

Siarkowodór – zakłady petrochemiczne i inne gałęzie przemysłu wytwarzają tysiące ton tego gazu rocznie.

Teraz inżynierowie i naukowcy z Uniwersytetu Rice’a opracowali nowy sposób, aby przekształcić szkodliwy gaz w „wysokopopytowy” gaz wodorowy.

Profesor Naomi Halas wraz z zespołem stworzyła metodę, która czerpie energię ze światła. Wykorzystuje nanocząsteczki złota do przekształcania siarkowodoru i siarki w jednoetapowym procesie.

Obecne rafinerie technologii katalitycznej pracują metodą znaną jako proces Clausa, który wymaga wielu etapów. Ponadto wytwarza siarkę, ale nie wytwarza wodoru, który jest przekształcany w wodę.

„Emisje siarkowodoru mogą skutkować wysokimi grzywnami dla przemysłu. Remediacja jest również bardzo kosztowna”, powiedziała w oświadczeniu profesor Halas, pionier nanofotoniki. „Wdrożenie fotokatalizy plazmonicznej powinno być znacznie tańsze niż tradycyjna remediacja. Ma dodatkowy potencjał przekształcenia kosztownego obciążenia w coraz cenniejszy towar. „

Według Halas proces ten jest ekonomiczny. Może mieć niskie koszty wdrożenia i wysoką wydajność oczyszczania nieprzemysłowego siarkowodoru ze źródeł takich jak gaz kanalizacyjny i odpady zwierzęce.

Inżynierowie z Uniwersytetu Rice’a opracowali przełomową metodę wytwarzania wodoru w procesie jednoetapowym.  

 W warunkach laboratoryjnych zespół zademonstrował, że dzięki światłom LED można wytwarzać „fotokatalizę gorących nośników”. Przekształcać H2S bezpośrednio w gaz H2 i siarkę.

„Biorąc pod uwagę, że wymaga tylko światła widzialnego i nie wymaga zewnętrznego ogrzewania, proces powinien być stosunkowo prosty do skalowania. Przy użyciu odnawialnej energii słonecznej lub wysoce wydajnego oświetlenia półprzewodnikowego LED” – dodała Halas.

Czytaj także: Liczba kobiet w nauce rośnie bardzo wolno – potrzebne granty?