Powstanie pierwszy na świecie komercyjny reaktor termojądrowy
Rząd Wielkiej Brytanii podjął się zadania uruchomienia pierwszego na świecie komercyjnego reaktora syntezy jądrowej do 2040 roku.
Po ukończeniu obiekt (który teoretycznie może oferować praktycznie nieskończoną ilość czystej energii) zostanie zbudowany w West Burton w Nottinghamshire.
„Elektrownia będzie pierwszą tego typu, zbudowaną do 2040 r. i zdolną do wprowadzania energii do sieci” – zapowiedział brytyjski sekretarz ds. Biznesu Jacob Rees Mogg na konferencji Partii Konserwatywnej.
„W ten sposób udowodni to komercyjną opłacalność energii termojądrowej dla świata” – dodał.
Na program STEP (Spherical Tokamak for Energy Production) mający na celu zbudowanie elektrowni termojądrowej rząd zobowiązał się do przekazania ponad 220 milionów funtów. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie elektrowni węglowej, która ma zostać wycofana z eksploatacji.
Po zakończeniu projekt ma kosztować około 10 miliardów funtów.
Według rządu rozwój programu powinien przyciągnąć więcej firm high-tech do Wielkiej Brytanii. A przy okazji wygenerować tysiące miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.
W związku z przetargiem przewidzianym na grudzień, rząd zaczął szukać partnera budowlanego dla projektu w sierpniu. Atkins został już zidentyfikowany jako partner inżynieryjny dla projektu.
Teoretycznie fuzja jądrowa może wyprodukować około cztery miliony razy więcej energii niż węgiel, ropa naftowa lub gaz. Nie powodując emisji dwutlenku węgla.
Ale funkcjonalny zakład komercyjny będzie musiał pokonać kilka wyzwań logistycznych. Najistotniejszym jest ogrzewanie znacznych ilości gazu do temperatury 100 milionów stopni Celsjusza.
Czytaj także: Przenośny mikroreaktor atomowy już za 4 lata