NASA zbada niezidentyfikowane zjawiska
Przez najbliższe dziewięć miesięcy zespół naukowców NASA będzie badał niezidentyfikowane zjawiska lotnicze, w skrócie UAP (Unidentified Aerial Phenomena).
Badania, rozpoczną się wczesną jesienią. Mają na celu znalezienie odpowiedzi na szeregiem pytań związanych z obserwacjami obiektów na niebie, które nie zostały zidentyfikowane jako samoloty lub inne naturalne zdarzenia.
Pytania obejmują ocenę posiadanych danych i określenie które dziedziny nauki powinny je przeanalizować. Także jak zastosować sztuczną inteligencję i technologię uczenia maszynowego do problemu UAP.
Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA w Dyrekcji Misji Naukowych, ogłosił na spotkaniu National Academies of Sciences, jedną zasadniczą kwestię. Zdecydowanie oświadczył: „Nie ma dowodów na to, że UAP są pochodzenia pozaziemskiego”.
Zurbuchen przedstawił nową ocenę podczas dyskusji na temat badań wysokiego ryzyka i – jak nazywa to NASA – dużego wpływu. W szczególności zdefiniował te badania jako pracę, która jest sprzeczna z obecną konwencjonalną mądrością nauki. Ale która może głęboko zmienić sposób, w jaki myślimy o świecie.
„Wyobraź sobie studenta studiów magisterskich, który patrząc na swoje dane nagle odkrywa, że wszystko, co w nich znajdzie, sprzeciwia się niektórym liderom w tej dziedzinie” – powiedział Zurbuchen. „Bardzo trudno jest wspierać tych absolwentów w publikowaniu tego typu materiałów. Chcę, abyście wiedzieli, że jest to lepsze dla nauki niż zataczanie kręgu wokół tego. Mamy dostęp do szerokiego zakresu obserwacji Ziemi z kosmosu – i to jest siła napędowa badań naukowych. Mamy narzędzia i zespół, które mogą nam pomóc w lepszym zrozumieniu nieznanego. To jest właśnie definicja tego, czym jest nauka. To co robimy” – podkreślił Zurbachen.
Wcześniej zjawiska UAP nosiły miano UFO (unidentified flying objects – niezidentyfikowane obiekty latające). W kulturze masowej częstokroć wiązane były z przybyszami z kosmosu, czy pozaziemskimi cywilizacjami.
Celem obecnych badań ma być poprawa bezpieczeństwa lotów samolotów i statków kosmicznych.
Czytaj także: NASA ogłasza konkurs na nowy typ łączności kosmicznej!