TOP 10 laptopów do 3000 złotych, które sprawdzą się w codziennej pracy!
Idealny laptop do pracy to marzenie wielu osób. Pod wieloma względami różni się od urządzenia gamingowego czy takiego, które chcemy wykorzystywać na przykład do multimediów. Jakimi laptopami do trzech tysięcy złotych warto zainteresować się na poważnie?
Oto cechy idealnego laptopa do codziennej pracy!
Laptop do pracy to urządzenie zupełnie odmienne od sprzętu dedykowanego graczom, bądź też od urządzeń stworzonych z myślą o konsumpcji multimediów. Taki sprzęt powinien być przede wszystkim lekki, poręczny i funkcjonalny. Osoby decydujące się na zakup sprzętu dedykowanego codziennym czynnościom biurowym zdecydowanie częściej zwracają uwagę na niską wagę laptopa, ergonomiczny układ klawiatury, czy też matową matrycę (dzięki której praca w słoneczny dzień nie będzie wyzwaniem nie do przeskoczenia).
Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że na obudowie służbowego laptopa musi być ze sto różnych portów. Od karty microSD, po tradycyjne wejście na LAN. Dziś, w 2022 roku, realia się zmieniły. Coraz więcej firm stawia na przechowywanie danych w chmurze. Na dobrą sprawę, wystarczy nam kilka złącz USB i obsługa szybszych pasm Wi-Fi. Całą resztę powinniśmy załatwić drogą bezprzewodową.
Dobrze byłoby, gdyby nasze urządzenie cechowała wysoka pojemność baterii – nie zawsze zdarza się, że mamy stały dostęp do źródła prądu, a przecież niektóre zadania musimy wykonać chociażby w trakcie podróży służbowej – na przykład w pociągu. Ponadto warto sprawdzić, czy wybrane przez nas urządzenie oferuje możliwość rozszerzenia ilości dostępnej pamięci RAM – to zapewni nas, że będziemy mogli bez problemów korzystać z niego przez kilka dobrych lat.
Czytaj też: Wybieramy smartfon do 2000 złotych – styczeń 2022
Lenovo IdeaPad 5 (14ARE05)
Jeśli szukamy urządzenia „bezpiecznego”, które stawia na odpowiedni balans między poszczególnymi elementami specyfikacji technicznej, to nad laptopem ze stajni Lenovo warto zastanowić się na poważnie. Mocna specyfikacja i świetny design w jednym? To możliwe! Sercem konstrukcji jest procesor AMD Ryzen 5 4500U. Na pokładzie znalazła się też karta graficzna Radeon Vega 6. Bardzo dobrze wygląda aż 16 GB pamięci RAM. To świetny wynik, który pokazuje, że firma nie potraktowała tego urządzenia po macoszemu.
Pojemność dysku twardego w podstawowej wersji IdeaPad’a ma 512 GB. Jest to oczywiście nośnik wykonany w technologii SSD, dzięki czemu o wysoką kulturę pracy systemu i dedykowanych aplikacji można być tu w pełni spokojnym. Matryca ma przekątną 14 cali, a cały sprzęt waży niespełna 1,5 kilograma. To świetne osiągi! Za prezentowanego laptopa trzeba zapłacić 2899 złotych.
HP 15-DW-3001NW
Jeśli należysz do grona osób, które nie mogą przekonać się do procesorów od AMD (jakakolwiek nie byłaby tego przyczyna), to na pewno warto przyjrzeć się temu urządzeniu bardzo wnikliwie. Konstrukcję napędza Intel Core i5 (1135G7) oraz moduł graficzny Iris XE. Producent oferuje też 8 GB pamięci RAM i 512 GB na dane. Jest to naturalnie nośnik SSD. Oczywiście pamięć RAM możecie sobie rozszerzyć do maksymalnie 32 GB.
Ekran ma przekątną 15,6 cala. Jak zawsze w urządzeniach tego producenta, można być w pełni spokojnym o wysoką jakość dźwięku. HP potrafi tutaj zaskoczyć bardzo pozytywnie. Za tak zaprojektowanego laptopa trzeba zapłacić około 2800 złotych.
Dell Inspiron 5505 z procesorem AMD Ryzen
Ciekawa propozycja, jednak można wskazać na kilka kwestii, które mogą wzbudzić Wasze wątpliwości. Największą z nich jest dysk twardy, którego pojemność to tylko 256 GB. Oczywiście można nabyć produkt w wersji z 0,5 TB na dane, jednak podniesie to nieco kwotę zakupu.
Producent zdecydował się na ekran o przekątnej 15,6 cala i 16 GB RAM. Warto zwrócić uwagę na to, że maksymalna obsługiwana pamięć RAM to aż 32 GB. Jeśli pracujecie z zaawansowanymi, złożonymi aplikacjami, świetna sprawa. Procesor, to (jak już wiecie) Ryzen 5 4500U. Miłym akcentem, który docenią na przykład księgowe, jest też blok klawiatury numerycznej. Dobry gracz za około 2999 złotych!
Acer Aspire 5 1135GH7
Nie brakuje osób, które bardzo cenią sobie urządzenia tego producenta. Jeśli tak się składa, że właśnie szukamy urządzenia do biura, a nasz budżet na takiego laptopa to trzy tysiące złotych, to na pewno warto przyjrzeć się temu urządzeniu na poważnie. Co za nim przemawia? Pod wieloma względami jest to laptop, który można uznać za “bardzo bezpieczny”. Acer ani Was nie zachwyci, ani nie zniechęci. Jest po prostu dobrze. Maszynę napędza Intel Core i5 1135G7 w asyście 8 GB pamięci RAM. Co ciekawe, maksymalna wielkość pamięci to… 20 GB. To nieczęsto spotykane rozwiązanie.
Za grafikę odpowiada układ Intel Iris XE Graphics. Co nie powinno dziwić, w podstawowej wersji mamy 512 GB na dane użytkownika. Matryca wyświetlacza oferuje przekątną 15,6 cala. Nie brakuje osób, które bardzo chwalą sobie to urządzenie za to, że ekran oferuje bardzo wysoką jakość barw oraz dobre poziomy regulacji jasności minimalnej i maksymalnej. To kolejny naprawdę niezły laptop w cenie do 3000 złotych.
Huawei MateBook 13 R7-3700U
Chiński producent już od co najmniej trzech lat pokazuje, że potrafi tworzyć świetne urządzenia mobilne, które doskonale sprawdzą się w pracy biurowej. To laptopy nowoczesne, eleganckie oraz uzbrojone w bardzo dobrej jakości, a zarazem atrakcyjnie wycenione. A to niezbyt częste w tym świecie połączenie.
Laptopa od Huawei napędza AMD Ryzen 7 3700U. Nie zabrakło 16 GB pamięci RAM i 512 GB na dane użytkownika. Układ graficzny to Radeon RX Vega 10. To solidna specyfikacja, która bardzo dobrze sprawdzi się też w średnio zaawansowanych graficznie grach. Matryca kusi przekątną 15,6 cala.
ASUS VivoBook 15 K513EA i5-1135G7/8GB/512
Dla wielu osób jest to wręcz firma-legenda. Trudno się temu dziwić, urządzenia z logo ASUS na obudowie funkcjonują na rynku od wielu dobrych lat. Mimo tak dużego “stażu”, producent wciąż ma do zaoferowania całkiem sporo. Vivobook, którego tu dla Was opisuję, to dość bezpieczny wariant. Urządzenie napędza procesor Intel Core i5 1135G7, któremu towarzyszy 8 GB pamięci RAM. Co nie powinno zaskakiwać, mamy tu układ graficzny Iris XE Graphics. “W podstawie” można kupić tego Asusa z dyskiem SSD o pojemności 512 GB.
Bardzo dużym atutem jest jasny, wykonany w technologii IPS, wyświetlacz. Ma przekątną 15,6 cala, więc doskonale wpisuje się w rynkowe trendy dla tego segmentu produktów. Docenicie też blok klawiatury numerycznej. Mimo sporych gabarytów, VivoBook 15 waży tylko 1,65 kilograma! Cena prezentowanego laptopa to równe 2999 złotych.
Microsoft Surface Laptop GO
Seria Surface to pod wieloma względami perełka w koronie Microsoftu. Mimo tego, że różnice są diametralne, to zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie, że po porażce projektu mobilnego Windowsa na smartfony, Surface jest dla firmy z Redmond tym, czym dla Apple są MacBooki. Co przemawia za tym urządzeniem? Sporo, ze szczególnym wskazaniem na mobilne rozwiązania. Spokojnie, mocy obliczeniowej też nie zabraknie, choć trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konstrukcja o tak smukłych gabarytach raczej nie pozwoli na gigantyczną rozbudowę potencjału maszyny.
Urządzenie napędza Intel Core i5-1035G1, któremu towarzyszy 8 GB pamięci RAM. Jest to pamięć wlutowana, więc o upgrade można zapomnieć. Szkoda. Dysk twardy (SSD) ma 256 GB pojemności, a wyświetlacz kusi niewielką przekątną wynoszącą 12,6 cala. Jeśli urządzenie ma „migrować” między biurem a plecakiem lub torebką, to jest to świetny pomysł. Mobilny Surface waży zaledwie 1,1 kilograma. Dla niektórych grup docelowych — świetne, funkcjonalne rozwiązanie! Jeśli możecie delikatnie przekroczyć kwotę 3000 złotych, to będzie to dla Was wybór idealny!
Lenovo ThinkBook 14 i3-1115G4/16GB/480/Win10P
Kolejny, ciekawy laptop od Lenovo. Producent wyposażył go w matowy ekran IPS o przekątnej 14″ i rozdzielczości Full HD. Sercem jest procesor Intel Core i3-1115G4 wspierany przez 16 GB pamięci RAM oraz 480 GB przestrzeni na dane użytkownika. Za przetwarzanie grafiki odpowiada natomiast GPU Intel UHD Graphics. Jak wszystkie laptopy Lenovo – i ten model jest dobrze wykonany. Dwa wbudowane mikrofony zapewnią nam wysoką jakość rozmów wideo.
Lenovo na pokładzie swojego urządzenia zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych dzięki rozwiązaniom sprzętowym i programowym. Na pokładzie mamy także moduł Trusted Platform (TPM), czy samonaprawiający się BIOS. Za prezentowane urządzenie trzeba zapłacić 2799 złotych.
Acer Swift 3 R3-5300U/8GB/256/W10
Prezentowane urządzenie od Acera to naprawdę niezły sprzęt do podstawowych zastosowań służbowych. Producent wyposażył go w matowy ekran IPS o przekątnej 14″ i rozdzielczości Full HD. Sercem jest procesor AMD Ryzen 3 5300U wspierany przez 8 GB nierozszerzalnej pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane użytkownika. Za przetwarzanie grafiki odpowiada natomiast układ AMD Radeon.
Acer Swift 3 R3-5300U/8GB/256/W10 to świetny laptop do najbardziej podstawowych zadań. Przyda się podczas edycji dokumentów czy też przy pracy z rozmaitymi systemami ERP i CMS. O bardziej zaawansowanych zastosowaniach jednak możemy zapomnieć. Za prezentowany sprzęt trzeba zapłacić 2599 złotych.
Fujitsu Lifebook A3510 i5-1035G1/8GB/256/Win10P 3Y Onsite
Fujitsu oferuje nam model Lifebook A3510 wyposażony w matowy ekran LED o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości Full HD. Sercem jest procesor Intel Core i5-1035G1 wspierany przez 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane użytkownika. Za przetwarzanie grafiki odpowiada natomiast układ Intel UHD Graphics.
Jest to przyzwoity laptop, którego wydajność możemy poprawić inwestując w dodatkowe kości pamięci. Świetnie sprawdzi się w przypadku codziennych zadań służbowych. Jego wzornictwo nie powala na kolana, ale najwidoczniej Fujitsu woli stawiać nie na design, ale na niezawodność. Cena prezentowanego laptopa to 2899 złotych.
A z jakiego laptopa Wy korzystacie w zastosowaniach służbowych?