Telewizory LG na rok 2012 – design, 3D i idea Smart TV
LG pod hasłem „Cinema Screen – Maksimum 3D, minimum ramki” w warszawskim klubie DeLite zaprezentowało swoją nową linię telewizorów na 2012 rok. Prezentacji sprzętu towarzyszyło omówienie najważniejszych technologii i innowacji, które powinny zapewnić sukces produktom LG.
W ubiegłym roku prezentowaliśmy na łamach Conowego.pl test 47-calowego telewizora LCD LED z funkcją pasywnego 3D. Produkt LG zrobił na nas, i zresztą nie tylko na nas, bardzo pozytywne wrażenie. W swoim przedziale cenowym, około 3000-4000 tysięcy złotych, prezentuje się on nadzwyczaj dobrze.
Telewizor LG 47LM670S
To jednak model ubiegłoroczny. Na rok 2012 LG zaplanowało ekscytującą premierę rynkową, jaką będzie telewizor OLED, który do sklepów trafi już jesienią. Choć na razie możemy o nim wypowiadać się jedynie teoretycznie, to można być pewnym, że będzie to topowy produkt w ofercie tego koreańskiego producenta. Równie topowa będzie cena tego telewizora, ale nie powinniśmy się martwić. Na bieżący rok LG przygotował nową serię produktów, w której każdy powinien znaleźć coś dla siebie, zależnie od pojemności kieszeni. LG w tym roku stawia na wzornictwo, upowszechnienie technologii 3D oraz idei Smart TV.
Najpierw prezentacja w 3D, a potem oglądanie telewizorów … też w 3D.
Prezentację technologii poprowadził Wiesław Kowalczyk z LG. Zanim przeszliśmy do bardziej technicznej tematyki, kilka słów poświęcił nowemu designowi telewizorów. Trzeba przyznać, że seria na 2012 rok prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Wprowadzono nowe podstawy dla telewizorów oraz bardzo wąskie ramki ze szczotkowanego aluminium wokół panelu. Ramka w telewizorach LG osiągnęła rozsądne minimum. Dalsze zmniejszanie grubości ramki nie ma większego sensu, zwłaszcza że nasza percepcja przystosowana jest do występowania pewnej, nawet najmniejszej granicy pomiędzy obszarem wyświetlania a otoczeniem. Konstrukcja Cinema Screen, jak ją nazwało LG, ma zapewnić efekt panelu „unoszącego się w powietrzu”.
Solidna podstawa to obowiązkowe wyposażenie dużego panelu. Tak model LG 47LM860V prezentuje się w studio …
Na plus telewizorom LG należy zapisać bardzo czytelne menu ekranowe. Niewiele się tu zmieniło w porównaniu z ubiegłorocznymi modelami. Natomiast całkowitemu liftingowi poddano interfejs Home Dashboard (odpowiedzialny za funkcjonalność Smart TV). Przypomina on to stosowane w konkurencyjnych produktach Samsunga, jednak różnice w układzie są widoczne natychmiast. Ciekawym rozwiązaniem jest technologia zakładek, na których można pogrupować ikony poszczególnych aplikacji. Również technika podglądu obrazu z telewizora na ekranie smartfona, za pomocą połączenia Wi-Fi, jest bliźniaczo podobna do rozwiązania konkurencji. Oczywiście nie ma tu sensu roztrząsać, kto był pierwszy. Ważne, że takie praktyczne pomysły pojawiają się w coraz większej liczbie modeli telewizorów.
Cienka aluminiowa ramka wokół panelu.
A skoro mowa o aplikacjach to, jak się dowiedzieliśmy, w najbliższym czasie czeka nas poważna aktualizacja oprogramowania, która zaowocuje przede wszystkim licznymi nowymi aplikacjami dostosowanymi do polskiego użytkownika.
Telewizor LG 47LM670S
#break#
Opinie o 3D są tak różnorodne jak różnorodne są gusta oglądających filmy. Nam, ostrożnym sceptykom, 3D w testowanym telewizorze LG LW570S spodobało się, aczkolwiek zauważyliśmy, że nadal przed inżynierami LG dużo pracy. Jakie zmiany w sferze 3D czekają nas w tym roku:
· poprawa konwersji 2D na 3D, która swoje działanie dostosowuje do typu i dynamiki wyświetlanej sceny, lepiej wyświetlane są także napisy w 3D
· wprowadzeniem kontroli głębi 3D także dla sygnału natywnie trójwymiarowego, dotychczas obraz 3D nie miał żadnych regulacji
· Zoom Dźwięku 3D, czyli dźwięk podążający za obrazem, co ma zapewnić – jak to elegancko się określa – „pełnię” trójwymiarowych doznań.
A skoro jesteśmy przy dźwięku, to warto dodać, że LG zadbało o powiększenie głośników, oczywiście w granicach możliwości jakie daje bardzo smukła konstrukcja. Czy dźwięk faktycznie się poprawił? Niestety, na to pytanie trudno odpowiedzieć, gdyż na spotkaniu warunki odsłuchowe były jak to zwykle bywa ekstremalnie trudne.
LG 47LM960V – Najbardziej zaawansowany model z kolekcji na 2012 rok.
Kolejną nowością, która jest pochodną technologii 3D i wymaga stosowania okularów, jest funkcja Dual Play. Jej działanie polega na naprzemiennym wyświetlaniu obrazu dla jednego z dwóch graczy, którzy korzystają z obsługującego Dual Play telewizora. Specjalne okulary Dual Play filtrują sygnał przeznaczony tylko dla jednego oka. W efekcie dwie osoby mogą jednocześnie korzystać z całej powierzchni telewizora bez konieczności podziału ekranu na dwie części.
Zauważalną wizualną różnicą oprócz przekątnej pomiędzy modelami z różnych serii jest typ zastosowanej podstawki. Zarówno ta w modelu 47LM670S, jak i w 47LM860V sprawiają wrażenie stabilniejszych niż dotychczasowe rozwiązania LG.
#break#
Jednak nie samym 3D człowiek żyje, więc dowiedzieliśmy się, że LG usprawnia także technologie, które odpowiedzialne są za wyświetlanie obrazu. Co prawda nic w tym odkrywczego, ale winni jesteśmy wspomnienia co w modelach na 2012 rok oferuje mechanizm TruPicture XD, który ulepsza różne elementy obrazu. Mamy tu takie technologie jak:
· Nano Full LED czyli „równomierne i precyzyjne rozmieszczenie diod” które „pozwoliło osiągnąć niespotykaną nigdy wcześniej wyrazistość i płynność obrazu”. Niestety zalety tego rozwiązania poznają jedynie nabywcy telewizorów z serii LM960V.
· Micro Pixel Control, czyli technikę podświetlenia, która „kontroluje każdą diodę LED, podświetlającą matryce ekranu, osobno. Pozwala to na osiągnięcie niezwykłej dokładności wyświetlania z zachowaniem wysokiego wskaźnika kontrastu.”
· Resolution Upscaler, która jak nazwa wskazuje, zwiększa rozdzielczość treści o niskiej jakości obrazu
· Dynamic Color Enhancer, która ma zapewnić kolory „maksymalnie zbliżone do naturalnych”
· IPS, czyli panele LCD o wysokiej jakości odwzorowania barw.
Cichą atrakcją prezentacji był pilot Magic Remote w najnowszej wersji. Użytkownicy telewizorów LG, którzy mieli styczność z tym akcesorium, wiedzą, że w pełni zasługuje ono na tę nazwę. Jest to manipulator, który, podobnie jak te stosowane w konsolach do gier, pozwala bezprzewodowo sterować ruchem kursora na ekranie telewizora. Nie jest to może tak wyrafinowane rozwiązanie jak kinectopodobna detekcja gestów, ale nam się bardzo spodobało. Magic Remote dostępny jest w trzech wersjach. Podstawowa pozwala jedynie sterować ruchem kursora, kolejna ma dodatkowe kółko do obsługi Internetu, a najbardziej zaawansowana reaguje na polecenia głosowe.
LG wyciągnęło wnioski z utrudnień jakie spotykają użytkowników zwykłych pilotów i do każdego modelu na 2012 rok będzie dołączało pilot Magic w standardzie, oprócz zwykłego zdalnego sterowania.
Działanie Magic Remote można dostosować w menu telewizora.
Inną nowością, przynajmniej z perspektywy polskiego klienta, jest wprowadzenie obsługi DVR do wszystkich modeli. Podczas testów ubiegłorocznego modelu LW570S z zaskoczeniem stwierdziliśmy, że modele przeznaczone na polski rynek pozbawiono tej przydatnej funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że nagrywarka stosuje własny system plików, a na dodatek szyfruje zapis tak, aby nie można było go odtworzyć na innych urządzeniach, nawet jeśli będzie to telewizor LG.
Cały występ nie byłby wiele wart, gdyby nie padły nazwy konkretnych modeli telewizorów LG, które w tym roku będziemy mogli kupić. Kolekcja LG na 2012 rok to kolejno:
· Seria LM960V – 84/55/47 cali – Modele NANO FULL LED, TruMotion 400 Hz, Procesor dwurdzeniowy, Smart Share Plus , 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play
· Seria LM860V – 55/47 cali – Modele LED + TruMotion 200 Hz, Procesor dwurdzeniowy Smart Share Plus, 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play
· Seria LM760S – 55/47/42 cali – Modele LED + TruMotion 200 Hz, 4 sztuki okularów Cinema 3D, dodatkowo 2 sztuki okularów Dual Play
· Seria LM670S – 55/47/42 cali – Modele LED + TruMotion 100 Hz
· Seria LM660S – 55/47/42/32” – Modele LED + TruMotion 100 Hz
Wszystkie telewizory wyposażono w panele Full HD 3D oraz obsługę komunikacji Wi-Fi i system audio o mocy 2 x 10 W (RMS). Obsługują omawiane na spotkaniu funkcje Dual Play, Kontroli głębi 3D, Micro Pixel Control, Resolution Upscaler Plus, Zoom Dźwięku 3D oraz mają wsparcie dla pilota Magic i komunikacji Skype. LG w komplecie dodaje okulary 3D, ale w przypadku technologii pasywnej nie jest to akcesorium, na które trzeba wydawać krocie.
LG 55LM660S – największy z najprostszych modeli na 2012 rok na żywo …
… i w studio.
#break#
Większość telewizorów trafi na półki sklepowe w maju, ale na najbardziej zaawansowane modele z podświetleniem Nano Full LED poczekamy do drugiej połowy 2012 roku. Ceny na początku nie będą najniższe. Na najprostsze modele z serii LM 660S o przekątnej 47 cali, czyli rozsądnej dla niewielkiego salonu, trzeba będzie przygotować około 5,5 tysiąca złotych. Z kolei takich samych rozmiarów panel, lecz z serii LM960V, został wyceniony na prawie dwa razy więcej. Ale to nic w porównaniu z opisanym poniżej cackiem.
Mowa o flagowym 72-calowym telewizorze LG 72LM950V, z którym udało nam się spędzić kilka minut sam na sam. Jest to model z pełnym tylnym podświetleniem LED. Rezygnacja z zastosowania atechnologi krawędziowej wymusiła dość dużą grubość konstrukcji, ale nie ma co narzekać, super cienka ramka i niewielka grubość panelu przy tak dużej przekątnej byłyby bardzo dużym wyzwaniem.
72-calowy panel wydaje się niewielki ….
… ale jak widać to tylko pozory.
Gruba obudowa LG 72LM950V stanowi kontrast w porównaniu z pozostałymi supersmukłymi modelami z kolekcji 2012.
Największe wrażenie robi oczywiście rozmiar obrazu, bo pod względem rozdzielczości to nadal jest to skromne Full HD. Współczynnik płynności obrazu (Motion Clarity Index) w tym modelu wynosi od 400 do 1000. Telewizor jest przystosowany nie tylko do obsługi obrazu 3D (pasywna), ale również technologii Dual Play. Bezprzewodowy przesył obrazu pomiędzy komputerem a telewizorem zapewnia technologia Intel WiDi.
Za przyjemność zabawy z 72-calowym potworem będzie trzeba jednak solidnie zapłacić, co stanie się możliwe już w kwietniu. Chętni na model 72LM950V powinni przygotować około 30 tysięcy złotych. Droższy będzie mógł być jedynie 84-calowy panel z serii LM960V lub… panel OLED.
Źródło: LG, Inf. własna, fot. Alicja Żebruń