SNES Classic Mini zhakowany! Gracze już instalują dodatkowe gry

Czyżby Nintendo nie miało nic przeciwko łamaniu zabezpieczeń jego miniaturowych retro-konsol, które uniemożliwiają wgrywanie na nie kolejnych gier? Zaledwie kilka miesięcy po premierze NESa Classic Edition rosyjski majsterkowicz – ClusterM – odkrył, jak uruchamiać na nim dodatkowe gry. Wygląda na to, że w przypadku SNESa Classic Mini Nintendo nie utrudniło tego procesu. ClusterM już zdołał złamać zabezpieczenia konsoli, mimo że ta jest w sprzedaży dopiero od kilku tygodni. Zaktualizował on zatem swoje narzędzie o nazwie hakchi2, które umożliwia już także obsługę dodatkowych gier na SNESie Classic Mini.
Modyfikacja oprogramowania konsolki SNES Classic Mini, tak jak NES Classic Mini, przeprowadzona w sposób niezgodny z instrukcją, może skończyć się „ucegleniem” urządzenia. Jeśli posiadacie SNESa Classic Mini i chcecie mimo wszystko zaryzykować, odsyłamy Was do filmu, w którym pokazano, jak złamać zabezpieczenia konsoli z pomocą narzędzia hakchi2.

Nintendo zwykle nie podchodzi z przymrużeniem oka do spraw łamania praw autorskich, ale być może w tym przypadku jest nieco inaczej, ponieważ firma w zasadzie w ogóle nie pozwala na dodawanie gier do SNESa Classic Mini i NESa Classic Mini, nawet tych legalnie kupionych, a więc w tym przypadku zarabia na samym sprzęcie. Co ciekawe, Nintendo ukryło w oprogramowaniu konsoli specjalną wiadomość dla osób, które zdecydują się na złamanie zabezpieczeń NESa Classic Mini. Tak samo stało się w przypadku nowego SNESa Classic Mini.
Przypomnijmy, że SNES Classic Mini zebrał ogólnie pozytywne recenzje. Konsola jest chwalona między innymi za swój interfejs głównego menu oraz to, że gry wydają się być emulowane na niej perfekcyjnie. Nie doświadczymy na niej bugów i spadków ilości klatek na sekundę znanych z oryginalnych wydań tytułów. Oczywiście, urządzenie posiada kilka niedoskonałości, ale nie psują one ogólnego wrażenia.
Konsola SNES Classic Mini sprzedawana jest w trzech wersjach – europejskiej, japońskiej i amerykańskiej. Urządzenia różnią się od siebie wyglądem oraz listą gier.SNES Classic MiniSNES Classic Mini w wersji na rynek europejskiSNES Classic MiniSNES Classic Mini w wersji na rynek amerykański
Oficjalne nazwy urządzeń w różnych regionach znacząco różnią się od siebie. W Stanach Zjednoczonych konsole sprzedawane są jako Super NES Classic Edition, w Japonii jako Nintendo Classic Mini: Super Famicom, a w Europie pod szyldem Nintendo Classic Mini: Super Nintendo Entertainment System.
Lista gier z SNES Classic Mini wygląda następująco:
Contra 3: The Alien Wars
Donkey Kong Country
Final Fantasy 4
F-ZERO
Fire Emblem: Mystery of the Emblem
Kirby Super Star
The Legend of Zelda: A Link to the Past
Mega Man X (Rockman X in Japan)
Panel de Pon (Tetris Attack in the West)
Secret of Mana
Star Fox
Star Fox 2
Super Street Fighter II: The New Challengers
Super Formation Soccer
Super Ghouls ‘n Ghosts
Super Mario Kart
Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars
Super Mario World
Super Metroid
The Legend of the Mystical Ninja
Yoshi’s Island

To jednak nie wszystkie tytuły. Nintendo przygotowało bowiem gry ekskluzywne dla wybranych rynków – wersja amerykańska konsoli dzieli je z wersją europejską, a Japończycy dostają osobny katalog gier.
SNES Classic Mini (EU/USA):
EarthBound
Kirby’s Dream Course
Street Fighter 2 Turbo: Hyper Fighting
Super Castlevania 4
Super Punch-Out
Super Famicom Classic Mini (Japonia):
Fire Emblem: Mystery of the Emblem
Panel de Pon
Super Street Fighter 2: The New Challengers
Super Formation Soccer
The Legend of the Mystical Ninja
Cena konsoli SNES Classic Mini w polskich sklepach wynosi od około 570 złotych do 700 złotych.

Źródło: Reddit