Samsung Galaxy A54 – czy na pewno lepszy od poprzedników?
Koncern Samsung to dziś zdecydowanie najważniejszy gracz na rynku smartfonów z Androidem. Koreańczycy posiadają w swojej ofercie urządzenia z różnych półek cenowych. Wśród nich specjalne miejsce należy do modelu Galaxy A54, który jest bezpośrednim następcą niesamowicie popularnych modeli – Galaxy A52 5G i Galaxy A53. Czy jest jednak od nich lepszy? Postanowiłem to sprawdzić!
Ekran
Samsung Galaxy A54 wyposażony został przez producenta w ekran Super AMOLED o przekątnej 6,40″ i rozdzielczości Full HD+. Częstotliwość odświeżania to standardowe w tym segmencie 120 Hz. Ponadto na froncie urządzenia wygospodarowano miejsce dla kamerki do selfie i rozmów wideo o rozdzielczości 32 MP. Jakość wyświetlanego obrazu jest rewelacyjna. Kolory są dobrze odwzorowane, a czernie głębokie (jak na AMOLED-a przystało). Obraz jest też wystarczająco ostry. Widoczność ekranu w pełnym słońcu nie pozostawia wiele do życzenia, co jest bardzo istotne, gdy sporo czasu spędzamy na zewnątrz. Pod ekranem natomiast został osadzony szybko i sprawnie działający czytnik linii papilarnych.
Wydajność
Producent w przypadku tej ciekawie prezentującej się nowości postawił na procesor Exynos 1380, który według benchmarków jest nieco mocniejszy od zeszłorocznego Exynos 1280. Ów układ oferuje nam dostęp do ośmiu wydajnych rdzeni, a wspierany jest przez 8 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano 256 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne. W przypadku tych bardziej wymagających mogą przydarzyć się okazjonalne lagi, ale nie będą one mocno odczuwalne. Urządzenie oferuje funkcję Dual SIM oraz dostęp do łączności 5G (jednak ze względu na ograniczenia infrastrukturalne w moim mieście nie było dane mi jej sprawdzić). Zabezpieczenia urządzenia wspomaga wspomniany przeze mnie czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem, reagujący na dotyk wyjątkowo sprawnie. Nie zabrakło NFC, czy złącza USB-C. Producent poskąpił natomiast gniazda słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z autorską nakładką producenta – One UI 5.1.
Zawartość pudełka i jakość wykonania
Samsung Galaxy A54 trafia do nas w schludnie zaprojektowanym pudełku. Zestaw sprzedażowy jest jednak bardzo ubogi. Mamy tu bowiem samego smartfona, kabelek USB-C, igiełkę tacki SIM oraz papierologię. Jakość wykonania samego smartfona stoi na bardzo dobrym poziomie. Plecki wykonano ze szkła. Jest ono jednak połyskujące, przez co łatwo zbiera odciski palców. Ramka jest plastikowa. Nic tu jednak nie trzeszczy i nie stuka – spasowanie jest zadowalające. Urządzenie dobrze leży w dłoni. Niepokoją jednak wystające obiektywy aparatów. Zainwestujcie w dobre etui, ponieważ łatwo będzie je zarysować układając smartfona pleckami do dołu.
Odtwarzanie muzyki oraz wideo
Na ekranie Samsunga Galaxy A54 komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości (tu mam na myśli odtwarzanie w aplikacji YouTube). Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem.
Funkcje foto/wideo
Samsung Galaxy A54 wypada bardzo korzystnie, jeśli chodzi o nagrywanie materiałów wideo i wykonywanie zdjęć. Kolory są dobrze odwzorowane, a fotografiom nie brakuje szczegółowości. Testowany smartfon z powodzeniem zastąpi nam kompakt i świetnie sprawdzi się zarówno podczas uwieczniania ważnych dla nas chwil, jak i przy – na przykład – skanowaniu dokumentów. Producent postawił na trzy obiektywy:
- główny – 50 MP,
- szerokokątny – 12 MP,
- czujnik głębi – 5 MP.
Sprawdź też: Wybieramy smartfon do 2000 złotych – styczeń 2022
Efekty pracy aparatu możecie zaobserwować w galerii. Zdjęcia wypadają nieźle w dobrych warunkach oświetleniowych. Gdy jednak światło słabnie, pojawia się nieprzyjemna ziarnistość. Wideo nagramy maksymalnie w 4K i 30 kl./s. Jeśli zależy nam natomiast na większej płynności materiałów wideo, to konieczne będzie przełączenie się na rozdzielczość Full HD. Wtedy też klatkaż może wzrosnąć do 60 kl./s. Co mnie bardzo zaniepokoiło? Brak możliwości nagrywania wideo 4K przy 60 kl./s (które było dostępne na przykład w Galaxy A52 5G) oraz brak stabilizacji wideo przy ustawieniach wyższych, niż Full HD i 30 kl./s. To nie przystoi smartfonom za ponad 2000 złotych. Warto wspomnieć, że w nasze ręce oddane zostało wiele ciekawych trybów nagrywania, jak hyperlapse czy możliwość tworzenia wideo slow-motion. Aplikacja aparatu jest niezwykle intuicyjna w obsłudze – ale to już tradycja w przypadku smartfonów Samsunga.
Bateria
Samsung Galaxy A54 zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh. Zmianie nie uległa maksymalna moc z jaką naładujemy smartfona. Nadal to skromne 25W. Zastosowanie wspomnianego akumulatora przekłada się na cały dzień pracy urządzenia. Gdy natomiast korzystamy z niego sporadycznie, konieczne będzie ładowanie raz na dwa dni. To naprawdę dobry wynik jak na smartfona kosztującego niemal 2500 złotych!
Podsumowanie
Plusy | Minusy |
+ czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości, + design i jakość wykonania na wysokim poziomie, + przejrzysta nakładka systemowa, + odświeżanie obrazu 120 Hz, | – jakość zdjęć wykonywanych wieczorem nie powala na kolana, – negatywne zmiany w nagrywaniu wideo względem poprzedników. |
Samsung Galaxy A54 to naprawdę niezły smartfon. Oferuje nam wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać od sprzętu ze średniej półki cenowej. Mamy tu więc satysfakcjonującą wydajność, niezłą jakość wykonania oraz wysokiej klasy moduł fotograficzny. Wydajność procesora Exynos 1380 nie kuleje tak, jak w przypadku poprzednika. Samsung Galaxy A54 to smartfon, na który warto się przesiąść z takich modeli, jak Galaxy A50 czy Galaxy A51. Jeśli natomiast w ostatnich latach zakupiliście model Galaxy A52 5G lub Galaxy A53, to przesiadka na następcę nie będzie rozsądną decyzją. Zmiany w specyfikacji względem poprzednika nie będą dla Was odczuwalne. Samsung Galaxy A54 kosztuje w tej chwili 2399 złotych.
Grafika tytułowa: Samsung