realme C55 – idealny stosunek ceny do jakości?
Koncern realme jest obecny na polskim rynku od kilku lat. Przez ten czas dał się nam poznać jako dostarczyciel sprzętu o doskonałym stosunku ceny do jakości. Z tego też powodu gigant z Chin notuje nieprzerwanie potężne wzrosty popularności. Ostatnimi czasy miałem okazję testować realme C55, który dzisiaj zaliczył swoją polską premierę. Co warto wiedzieć na temat tego urządzenia? Jak sprawuje się na co dzień? Sprawdźmy!
Ekran
Smartfon realme C55 został wyposażony w ekran o przekątnej 6,72″ pracujący w rozdzielczości Full HD+. Jest to matryca IPS TFT o odświeżaniu 90 Hz. Wyświetlany nań obraz nie będzie tak doskonały, jak w przypadku AMOLED-ów, jednak i tak nie można narzekać na jego jakość Kąty widzenia są niezłe, a kolory dobrze odwzorowane. Spora przekątna ekranu sprawia, że za pośrednictwem realme C55 można bardzo wygodnie konsumować treści multimedialne, czy też grać w ulubione gry mobilne. To świetna wiadomość szczególnie dla młodszych fanów Androida.
Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie – zgodnie z rynkowymi trendami – została umieszczona w centrum u góry ekranu. Charakteryzuje ją rozdzielczość 8 MP i jest to wysokiej klasy rozwiązanie, które zapewni satysfakcjonującą jakość wykonywanych selfie oraz prowadzonych rozmów wideo. Czytnik linii papilarnych został osadzony pod ekranem. Nie jest to oczywisty zabieg w segmencie – czytniki często osadzane są bowiem w klawiszu blokowania.
Wydajność
realme w przypadku swojej nowości postawiło na procesor MediaTek Helio G88 wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 256 GB przestrzeni na nasze dane. Ilość pamięci operacyjnej możemy oczywiście nieco zwiększyć dzięki rezerwacji pamięci wirtualnej. W trakcie testów nie spotkałem się z praktycznie żadnymi problemami związanymi z wydajnością. Na pokładzie testowanego smartfona bez najmniejszych problemów uruchomimy wszystkie wiodące gry i aplikacje mobilne, choć w przypadku tych z najbardziej zaawansowaną oprawą graficzną może okazać się konieczne zmniejszenie detali.
realme C55 oferuje funkcję Dual SIM. Producent do naszej dyspozycji oddaje także modem 4G. To jednak nie problem, ponieważ infrastruktura 5G w naszym kraju jest nadal bardzo licha i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało to ulec zmianom. Oprócz klawisza blokowania na krawędzi mamy także klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz złącza USB-C. Miłym akcentem jest natomiast obecność złącza słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z estetyczną nakładką systemową producenta.
Na uwagę zasługuje także rozwiązanie znane pod nazwą Mini Capsule, które zainspirowane zostało słynnym Dynamic Island od Apple. Jest to specjalny typ powiadomień wyświetlanych na automatycznie wyświetlanej specjalnej kapsule niejako „wysuwającej się” z oczka aparatu do selfie i wideorozmów. To wygodne rozwiązanie, które daje nam podgląd na najważniejsze informacje bez konieczności manualnego wysuwania centrum akcji smartfona.
Zawartość zestawu i jakość wykonania
realme C55 trafia do nas w standardowym – jak na producenta przystało – pudełku. Wraz z telefonem producent serwuje nam papierologię, igiełkę tacki SIM oraz kabel USB-C i ładowarkę o mocy 33 W. Zestaw jest więc solidny i nie będziemy mieć powodów, by narzekać. Konkurencja jest bardzo często oszczędna na tym polu oferując nam w pudełku wyłącznie smartfona i kabelek do ładowania. Oczywiście do naszej dyspozycji zostaje oddane także silikonowe etui, którego zadaniem jest ochrona bryły smartfona przed uszkodzeniem. Dobra decyzja!
Pozytywnie zaskakuje jakość wykonania. Plecki wykonane zostały z dobrej klasy tworzywa sztucznego. Nie zbierają odcisków palców i nie brudzą się zbyt intensywnie. Generalnie cała obudowa jest bardzo dobrze spasowana. Nic tu nie trzeszczy i nie skrzypi pod naporem palców. Nie jest to takie oczywiste w przedziale cenowym reprezentowanym przez produkt realme. Generalnie wzornictwo oceniam bardzo pozytywnie. Może podobać się szczególnie młodszym użytkownikom, ale pamiętajmy, że nie jest to smartfon zaprojektowany z myślą stricte o nich.
Funkcje multimedialne
Na ekranie realme C55 komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. We wspomnianych kwestiach urządzenie radzi sobie naprawdę dobrze i nie ma się czego wstydzić nawet na tle bardziej popularnej konkurencji (Samsung, Xiaomi). Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości (tu mam na myśli odtwarzanie w aplikacji YouTube). Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem – w końcu na jego pokładzie serwowany jest nam dostęp do usług Google!
Funkcje foto/wideo
realme C33 to smartfon za rozsądne pieniądze. Nie powinniśmy się więc po nim spodziewać porażającej jakości wykonywanych zdjęć. Co prawda mamy tu matrycę o sporej rozdzielczości, jednak jej możliwości skutecznie ograniczają możliwości procesora. Nie zrozumcie mnie źle – nowość od realme sprawdzi się dobrze, gdy przyjdzie nam wykonać od czasu do czasu fotki na wakacjach, spotkaniach rodzinnych itp. Doskonale sprawdzi się także jako kieszonkowy skaner. Nowość od realme nie jest jednak fotosmartfonem najwyższych lotów i nie zastąpi nam wszelkich dobrodziejstw nawet dobrego kompaktu.
Producent wyposażył testowany smartfon w dwa obiektywy:
- główny – 64 MP,
- czujnik głębi – 2 MP.
Wideo nagramy maksymalnie w Full HD i 60 kl./s. Nagrania nie są stabilizowane. Starajmy się więc podczas nagrywania wideo korzystać ze statywu lub – jeśli pozostajemy w ruchu – z gimbala. W przeciwnym razie ich jakość będzie naprawdę kiepska. Niewątpliwą zaletą smartfona realme jest natomiast bardzo przejrzysta aplikacja aparatu.
Bateria
Smartfon realme C55 zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi jeden pełny dzień intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją sprawnie uzupełnić dzięki ładowaniu 33 W. Ładowanie od 0 do 100% trwa około półtora godziny i to dość rozsądny wynik, który ucieszy osoby nie chcące nazbyt obciążać akumulatora urządzenia.
Podsumowanie
Plusy | Minusy |
+ design i jakość wykonania na wysokim poziomie, + funkcja Mini Capsule, + zadowalająca wydajność pracy, + przejrzysty Android 13, + odświeżanie obrazu 90 Hz. | – procesor ogranicza możliwości foto/wideo smartfona, – materiały wideo nie są stabilizowane podczas nagrywania. |
Smartfon realme C55 ma wszystkie predyspozycje ku temu, by stać się hitem sprzedaży w swoim segmencie. Na pewno będzie chętnie wybierany w ofertach operatorów komórkowych.