Recenzja realme 12+ 5G. Mocna propozycja ze średniej półki cenowej?

Koncern realme zaprezentował dzisiaj dwa nowe, ciekawe smartfony z rodziny realme 12. I tak się składa, że modele realme 12 5G i realme 12+ 5G mieliśmy już okazję sprawdzić. Pierwszy z wymienionych smartfonów zrobił na mnie pozytywne wrażenie, ale dedykowany jest zdecydowanie mniej wymagającej klienteli. Jak na jego tle wypada realme 12+ 5G? Postanowiłem to sprawdzić!

Jaki ekran ma realme 12+ 5G?

Koncern realme wyposażył swoją nowość w ekran AMOLED o przekątnej 6.67″, rozdzielczości Full HD+ oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz. Wysokiej klasy matryca gwarantuje świetne odwzorowanie kolorów oraz zadowalającą jasność nawet w pełnym słońcu. To doskonała wiadomość w kontekście nadchodzących, letnich miesięcy. Nie można narzekać także na kąty widzenia. Smartfon realme 12+ 5G z powodzeniem będzie pełnił rolę nie tylko podstawowego urządzenia do przeglądania Internetu oraz mediów społecznościowych, ale i do konsumpcji multimediów czy grania. Sekcja dedykowana wideorozmowom oraz wykonywaniu selfie została osadzona centralnie u góry ekranu. Producent zdecydował się na pojedynczy obiektyw o rozdzielczości 16 MP. Dzięki niemu cieszyć się będziemy świetną jakością selfie oraz płynnymi rozmowami w popularnych komunikatorach. Czytnik linii papilarnych został osadzony w tym przypadku pod ekranem.

Jak realme 12+ 5G radzi sobie z wykonywaniem zadań?

Smartfon realme 12+ 5G to naturalnie lepiej wyposażony model od testowanego przeze mnie wcześniej podstawowego realme 12 5G. Producent postawił tutaj na procesor MediaTek Dimensity 7050 wspierany przez 12 GB RAM oraz 512 GB przestrzeni na dane. Urządzenie przez cały okres testów doskonale radziło sobie z wszystkimi wyzwaniami, jakie przed nim stawiałem – zarówno z przeglądaniem Internetu, mediów społecznościowych, z edycją dokumentów czy z multimediami. Nie napotkałem przy tym na żadne problemy z wydajnością. Smartfon oferuje użytkownikom funkcję Dual SIM i modem 5G. Mamy tu także moduł NFC, złącze słuchawkowe oraz port USB-C. Całość pracuje pod kontrolą Androida 14 z autorską nakładką producenta.

Jakość wykonania realme 12+ 5G – bez rozczarowania!

Realme konsekwentnie stawia w przypadku swoich produktów na niezłą jakość wykonania. Nawet relatywnie niedrogie urządzenia oferują nam świetne spasowanie i dobrej klasy materiały. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku realme 12+ 5G. Co prawda ramka jest tu plastikowa, ale w testowanym przeze mnie wariancie plecki wykończone są przyjemnym w odbiorze materiałem – tzw. „wegańską skórą”. Spasowanie jest genialne. Nic nie skrzypi i nie ugina się pod naporem palców. Podobnie, jak w przypadku podstawowego modelu – niepokoi mnie spora wyspa aparatów. Ponownie namawiał będę do zabezpieczenia tej płaszczyzny. Lepiej chronić, niż płakać nad rozlanym mlekiem.

Jak realme 12+ 5G radzi sobie z multimediami?

Smartfon realme 12+ 5G bez dwóch zdań nadaje się do konsumowania multimediów. Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu zapewnia płynność podczas oglądania filmów, seriali czy grania w gry. Matryca AMOLED to gwarancja doskonałych kolorów wiernie oddających rzeczywistość. Korzystanie z aplikacji streamingowych takich jak Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Max jest komfortowe. Na pokładzie nie zabrakło głośników stereo odpowiedzialnych za niezłej jakości dźwięk w każdej sytuacji – także podczas słuchania muzyki. Jak każdy smartfon z Androidem nowość od realme sprawnie współpracuje z Chromecastem.

Funkcje foto/wideo w realme 12+ 5G

Smartfon realme 12+ 5G wypada tutaj nieco lepiej niż model podstawowy. Choć nadal trzeba pamiętać, że mamy do czynienia ze sprzętem ze średniej półki cenowej. O profesjonalnym fotografowaniu można zapomnieć, ale na jakość zdjęć wykonywanych za pośrednictwem testowanego smartfona trudno narzekać biorąc pod uwagę jego możliwości. Zdjęcia wypadają dość korzystnie. Kolory są dobrze odwzorowane a obiektyw główny raczej nie ma problemu z łapaniem ostrości. Dlatego też uważam, że ten smartfon doskonale sprawdzi się podczas wypadów z rodziną i znajomymi, podczas imprez i wakacji. Poradzi sobie także z wykonywaniem portretów.

Producent postawił na trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • szerokokątny – 8 MP,
  • makro – 2 MP.

Ponarzekać muszę natomiast na funkcję nagrywania wideo. Odniosłem wrażenie, że smartfon nie radzi sobie z przechwytywaniem materiału w pełnym słońcu – co widać poniżej. Być może któraś z kolejnych aktualizacji oprogramowania rozwiąże ten problem. Specyfikacja pozwala na nagrywanie w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 FPS. Stabilizacja OIS dostępna jest jednak przy maksymalnie Full HD i 30 FPS. Aplikacja aparatu – jak zawsze w przypadku realme – nie daje powodu do narzekania.

Czy bateria realme 12+ 5G daje radę?

Baterię wbudowaną w testowanego smartfona charakteryzuje pojemność 5000 mAh. Jak w przypadku większości smartfonów z tej półki cenowej, przekłada się to na półtora dnia standardowego użytkowania lub około jeden dzień użytkowania dość intensywnego. Energię można uzupełnić bardzo sprawnie dzięki wsparciu dla ładowania 67 W. Pełne ładowanie trwa około godzinki, co jest interesującą informacją dla wszystkich zabieganych na co dzień osób.

Dlaczego warto kupić realme 12+ 5G?

Dlatego, że realme 12+ 5G to solidny smartfon, który spełni oczekiwania większości fanów Androida. Jest wydajny i doskonale wykonany. Nieźle radzi sobie z rejestrowaniem zdjęć. Nieco gorzej z rejestrowaniem wideo, ale zakładam, że producent szybko rozwiąże zaistniały problem. W swojej kategorii cenowej to zdecydowanie jedna z najciekawszych propozycji. W sklepach tego smartfona można nabyć za 1899 złotych.