Logitech Brio 300 – nowoczesna i niedroga kamerka

Kamerki internetowe to rozwiązanie, z którego w ostatnich latach korzystamy szczególnie często. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 bardzo często zmuszeni byliśmy bowiem izolować się w domach i mieszkaniach i to z nich realizować zadania służbowe, jak i prowadzić życie towarzyskie. Dziś, gdy pandemia osłabła, nadal chętnie korzystamy z komunikatorów internetowych. Co zrobić, gdy nie możemy skorzystać z kamerki wbudowanej w laptopa lub gdy jakość jej pracy jest niesatysfakcjonująca? Wtedy warto skorzystać z rozwiązań takich, jak Logitech Brio 300. Miałem ostatnio okazję sprawdzić ten sprzęt!

Zawartość pudełka i jakość wykonania

Logitech Brio 300 przyjeżdża do nas w malutkim kartoniku charakterystycznym dla produktów amerykańskiego koncernu. Znajdziemy w nim samo urządzenie, jak i papierologię. Zestaw jest skromny, ale wystarczający. Kamerka łączy się z naszym sprzętem poprzez złącze USB-C i w zasadzie już po podłączeniu jest gotowa do pracy. Nawet jeśli nasz komputer nie oferuje dostępu do USB-C – możemy za grosze kupić przejściówkę i bez problemów korzystać z urządzenia.

Testowany przeze mnie sprzęt jest zaskakująco dobrze wykonany. Spasowanie stoi na wysokim poziomie. Nie musimy obawiać się, że mechanizmy regulujące ustawienie kamerki szybko się wyrobią. Urządzenie zostało wyposażone w wygodną w obsłudze przysłonę obiektywu dbającą o naszą prywatność w sytuacjach, w których nie korzystamy z Logitech Brio 300.

Kamerka wykonana została z tworzywa sztucznego. Warto zwrócić uwagę na subtelnie nakrapiany wzór na obudowie. Otrzymany został wskutek zastosowania w procesie produkcyjnym plastiku pochodzącego z recyklingu. Producent deklaruje, że każdy wyprodukowany egzemplarz Logitech Brio 300 składa się w minimum 48% z przetworzonego tworzywa sztucznego.

Kilka słów o funkcjach

Kamerka Logitech Brio 300 wyposażona została w matrycę oferującą możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości Full HD i 30 kl./s lub HD i 30 kl./s. Kąt widzenia to tutaj 70 stopni. Warto wspomnieć również o tym, że testowana kamera nie oferuje funkcji automatycznego ustawiania ostrości, ale za to serwuje nam autorskie rozwiązanie producenta znane pod nazwą RightLight 2. Odpowiada ono za automatyczną korekcję natężenia światła.

Mikrofon mamy tu tylko jeden. Oferuje nam jednak funkcję redukcji szumów otoczenia podczas rozmowy. Jeśli zależy nam na wyższej jakości dźwięku, to warto zwrócić się ku wyżej pozycjonowanym modelom Logitecha oferującym nam kilka mikrofonów lub nawet mikrofony wielokierunkowe lub formujące wiązkę. Nie sposób natomiast nie wspomnieć, że kamerka Brio 300 otrzymała certyfikaty najpopularniejszych komunikatorów – Teams, Zoom i Google Meet.

Funkcjonalne oprogramowanie wspierające

Pracą kamery Logitech Brio 300 możemy zarządzać dzięki oprogramowaniu Logi Tune. Jest ono dostępne zarówno dla systemów macOS, jak i Windows. Dzięki serwowanym w jego ramach rozwiązaniom możliwe jest regulowanie ustawień kamery związanych z takimi parametrami, jak barwy czy rozdzielczość obrazu. Aplikacja pozwala także na aktualizowanie oprogramowania układowego kamerki. Jej interfejs jest bardzo przejrzysty dzięki czemu z obsługą poradzą sobie nawet totalni laicy.

Jak sprawuje się w praktyce?

Kamerkę Logitech Brio 300 testowałem zarówno podczas rozmów z najbliższymi, jak i w trakcie grupowych wideokonferencji. W każdym z wymienionych scenariuszy urządzenie sprawowało się wybornie zapewniając mi doskonałą widoczność dla moich rozmówców oraz wysoką jakość połączenia wideo. Nie mogłem też narzekać na jakość przetwarzanego przez urządzenie dźwięku. Moi rozmówcy słyszeli mnie bardzo dobrze – bez żadnych nieprzyjemnych zakłóceń. W tym momencie zaznaczę, że testy przeprowadziłem zarówno z wykorzystaniem Teams, Zoom i Google Meet, jak i podczas prowadzenia rozmów w Messengerze czy na Discordzie.

Logitech Brio 300 to kamerka, którą mogą wykorzystywać również gracze. Jeśli amatorsko zajmujecie się streamowaniem rozgrywki w popularnych serwisach – na Twitchu, na Facebooku czy też na YouTube. Oczywiście produkt Logitecha możemy wykorzystywać także do kręcenia vlogów – jednak w tym zastosowaniu nie sprawdzi się ono tak dobrze, jak smartfony czy aparaty fotograficzne.

Podsumowując…

Dobra kamerka internetowa w rozsądnej cenie – to określenie, które ciśnie mi się na usta po sprawdzeniu Logitech Brio 300. Sprzęt doskonale sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach, spośród których najważniejsze to prowadzenie rozmów i branie udziału w wideokonferencjach zapewniając bardzo dobrą jakość obrazu i przechwytywanego dźwięku. Możemy także wykorzystać go podczas zabawy ze streamingiem zabawy przy ulubionych grach komputerowych. W cenie wynoszącej 369 złotych (za oficjalną stroną producenta) to jedno z najciekawszych urządzeń dostępnych na rynku.