CAT B40 – outdoorowy telefon nie tylko na wakacje?

W świecie zdominowanym przez różnej maści smartfony, klasyczne telefony zostały zepchnięte na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że urządzenia pracujące pod kontrolą Androida oraz iOS są dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie skorzystamy z nich (poza niektórymi przypadkami) w ekstremalnych warunkach. Świetnie spisze się w takim wypadku natomiast testowany przez nas CAT B40. Ponadto może być on ciekawą odskocznią od natłoku maili i powiadomień z serwisów społecznościowych w trakcie naszego urlopu. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym urządzeniu?

Specyfikacja i jakość wykonania CAT B40

Testowany przeze mnie telefon firmowany logo CAT wyposażony został w solidną obudowę, która powinna ochronić go przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Wartym odnotowania jest to, że CAT B40 spełnia standardy MIL SPEC 810H i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, które mogłyby uziemić praktycznie każdego nowoczesnego smartfona (IP68, IP69). Ponadto warto wspomnieć, że w procesie odlewania obudowy telefonu (wykonanego z tworzywa sztucznego) wykorzystano także dodatek przeciwbakteryjny na bazie jonów srebra. Producent informuje więc, że ten wytrzymały sprzęt spełnia standard Hygiene Plus.

Specyfikacja telefonu CAT 40B nie powali nas na kolana. Producent postawił w jego przypadku na procesor Spreadtrum Unisoc T117 wspierany przez 64MB pamięci RAM oraz 128MB pamięci na dane użytkownika. Tą przestrzeń dyskową rozszerzymy za pośrednictwem karty microSD. Będziemy jednak zmuszeni między wyborem takowej lub drugiej karty SIM (hybrydowy Dual SIM). Z Internetem połączymy się za pośrednictwem modemu LTE. Na pokładzie CAT 40B zabrakło natomiast modułu Wi-Fi. Obraz oglądamy na prostym ekranie TF o przekątnej 2,4″ i rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Kąty widzenia nie są więc rewelacyjne. Producent pokusił się ponadto o wyposażenie testowanego przeze mnie telefonu w funkcje latarki. O dziwo nie zabrakło w jego przypadku także złącz słuchawkowego oraz USB-C. Aparat fotograficzny w który wyposażono sprzęt z logo CAT to raczej ciekawostka, która nie umożliwi nam wykonywania zapierających dech w piersiach ujęć. Jego rozdzielczość to 2 megapiksele. Zdjęcia, które zrobiłem za jego pomocą prezentują się miernie:

Jak używa się telefonu CAT B40?

Byłem zaskoczony tym, jak przyjemny w obsłudze może być klasyczny telefon. Ostatnim urządzeniem tego typu jakie dane mi było na co dzień używać była nieśmiertelna Nokia E72. Oczywiście CAT B40 nie oferuje nam takich możliwości jak ona. Będzie dla nas jednak skutecznym narzędziem łączności tam, gdzie nie przyda nam się nowoczesny smartfon. Na wyjazd na biwak bądź na górskie wędrówki nie zaryzykowałbym zabrania mojego Samsunga Galaxy A52 5G. CAT natomiast sprawdzi się w takich sytuacjach idealnie. Nie straszne mu będą upadki, zawirowania pogodowe czy też upały. Powinien też długo wytrzymać pomiędzy kolejnymi ładowaniami ze względu na zastosowaną na jego pokładzie baterię o pojemności 5000 mAh. Luksusem płynącym z użytkowania takiego prostego telefonu podczas wakacyjnego wyjazdu będzie także – jak już wcześniej wspomniałem – możliwość odpoczęcia od natłoku powiadomień z serwisów społecznościowych, czy też od mnogości maili codziennie trafiających do naszej skrzynki odbiorczej.

Podsumowanie

CAT B40 to przyzwoity telefon. Jego odporność na działanie czynników zewnętrznych i solidna konstrukcja są w przypadku takiego urządzenia niepodważalnymi zaletami. Cieszy też obecność solidnej, wytrzymałej baterii. Tak skrojone urządzenie będzie świetnym towarzyszem wakacyjnych wypadów i sprawdzi się w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach (także w pracy, w której łatwo zniszczyć urządzenie z dużym ekranem dotykowym). Rewelacyjnie wypada cena tego telefonu. Zapłacić nam za niego przyjdzie 369 złotych. Owszem – taniej kupimy inne, proste telefony. Ale żaden z nich nie będzie tak skutecznie opierał się niekorzystnym warunkom pracy jak CAT B40!